Jak vyléčit angínu přírodní cestou bez antibiotik

Moje děti milují zimu a sníh. Zapomenou na studené ručičky a promočené ponožky a ne a ne jít domů. Nachlazení a angína k zimě a chladnému počasí tak nějak patří, a tak k nám angína zavítala i letos.

Dřív jsem si myslela, že jakmile se na mandlích objeví „čep“, je všechna snaha marná a bez antibiotik se neobejdeme. Na vlastní kůži jsem se ale přesvědčila, že i čep se může do druhého dne „ztratit“, a tak jsem se odhodlala antibiotika odsunout na vedlejší kolej.

Čepy vypadají jako bílé hrudky nebo hrbolky na mandlích a jsou známkou akutně probíhající nebo chronické angíny (zdroj: https://priznaky.vitalion.cz/cepy-na-mandlich/).

Jak letos přišla angína

Stejně jako vloni se objevila kolem svátku Sv. Mikuláše, tedy „na čerty“. Náhoda? Kdepak, na náhody už dávno nevěřím. Vloni to byla úplně jasná reakce na děs, který v dětech čertovský rej vyvolává. Obzvlášť malé děti žijí v bezprostředním propojení s okolním světem, chybí jim filtr rozumu, a tak se jich emoce šířící se okolím hluboce dotýkají a plně je prožívají.

O tom, jak malé děti vnímají mikulášskou šou, kterou mnoho rodičů stále používá jako berličku výchovných manévrů na své malé neposlušníky, ale nechci dnes rozebírat. O tom třeba někdy jindy…

Takhle to začíná

Odpoledne probíhalo úplně normálně. Večer po koupání jsme si ještě chvilku pohráli a… První odchýlení, u kterého se mi objevil pomyslný, úplně malinkatý vykřičník, bylo, když moje tříletá dcerka usnula na pohovce. Odnesla jsem ji do postýlky a trochu jsem se radovala, že to uspávání dnes bude „bez práce“.

V noci se probudila vlastním povídáním. Mluvila tak nahlas… „Ne, ne, já nechci!“

„Copak nechceš?“ Už mi neodpověděla, ale hořela jako kamínka.

„Kdepak je ta horkost? Odkud vychází?“ Tušila jsem to. Ukazuje na krček a těžce polyká. Je mi to jasné. Angína!

Angína je časté infekční onemocnění u dětí i dospělých, i když občas bývá mylně zaměňována s chřipkou. Angína sice může být způsobena viry stejně jako chřipka, ale znamená vždy hnisavé onemocnění krčních mandlí. Z hlediska původce můžeme angíny rozdělit na angíny PŮVODU BAKTERIÁLNÍHO (nejčastěji způsobené streptokoky) nebo VIROVÉHO. (zdroj: www.angina.cz)
Příčinou angíny jsou potlačované ohnivé emoce. Znamená to, že člověk v sobě dusí něco, s čím bytostně nesouhlasí, ale z nějakého důvodu to není schopen vyjádřit, má pocit smutku, že to musí snášet. Většinou jde o neprojevené smutky, které v sobě hromadíme z nepěkného chování a neláskyplných postojů druhých lidí, které ale neumíme nebo nemůžeme změnit.
Angína u dětí je projev smutku a bolesti z chování rodičů nebo jiných blízkých, které dítě neumí vyjádřit, ale nelásku cítí. (zdroj: http://empatia.cz/prehled-pricin-nemoci/angina)

Horečka je pomocník, nevyháněj ji!

Trochu se to ve mně pere. Můj vnitřní hlas velí: „Tělo na tělo“. Chvilku mě musí přemlouvat, abych se v polospánku vysvlékla. „Co to děláš, mami? “, pořád mluví strašně nahlas. „Je mi zima! Proč mě svlíkáš?“

„Budeme Tě léčit.“

Horečka je označení stavu organismu, jehož tělesná teplota je vyšší než obvykle. U člověka je za horečku považována teplota vyšší než 38 °C (více než 37 °C se považuje za zvýšenou teplotu). Horečka není nemoc, ale pouze projev nemoci či jiného chorobného stavu. Je léčebným procesem: zvyšuje rychlost a sílu imunitní odpovědi a omezuje množení některých patogenů. (zdroj: wikipedia)

Zimnice – když teplota stoupá
Horko – když se teplota stabilizuje a klesá

Jdeme na to. Tělo na tělo. Z malého tělíčka sálá horkost. Pomalu se zklidňuje a napětí mizí. Asi po 20 minutách se ode mě odvrací, je jí teplo.

Horečka je základní mechanismus obrany proti infekcím. Při horečce se zrychluje metabolismus včetně detoxikační činnosti jater, zrychlují se aktivity buněk imunitního systému. To vše zhruba třikrát již při 38 stupních Celsia. Mozek se z krve díky přítomnosti mediátorů zánětu dozví o tom, že někde v těle zuří zánět. Zánět je boj imunitního systému s mikroby. Když máte angínu, všechny prožívané symptomy jsou příznaky zánětu: otok, zarudnutí, bolest, sekrety, horečka.
Za přirozených okolností termoregulační centrum v mozku sníží tělesnou teplotu teprve tehdy, když je infekce zvládnuta.
Použití antipyretik dává mozku falešnou informaci o tom, že infekce pominula a následné snížení teploty oslabí organismus v situaci, kdy potřebuje být naopak posílen.
Potlačení horečky je často příčinou dlouhodobé únavy po nemoci, někdy přímo chronického únavového syndromu. Je prokázána souvislost mezi výskytem horečnatých onemocnění a rizikem rakoviny. Čím více horeček, tím méně rakoviny a naopak. Opakované potlačování horečky vede k chronickému poškození imunitního systému.(zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/dulezitost-horecky-pri-infekcich.htm)

Kolik bych naměřila? Nevím.

Ráno byla teplota těsně po 39. Paradoxně se cítila dobře, jedla, pila, hrála si.

Jedeme k doktorce. Diagnóza je jasná, paní doktorka potvrzuje angínu a už píše antibiotika.

Zkusíme to přírodní cestou

Naše paní doktorka je natolik osvícená, že kromě klasické medicíny rozumí i tradiční čínské medicíně a bylinkám.

Vím, že léčení může trvat o něco déle a možná nakonec antibiotika v lékárně vyzvednu, za zkoušku to ale stojí. Z ordinace si odnášíme „Pilulku bílého zámotku“, recept na antibiotika a odhodlání zvládnout léčbu bez nich.

Antibiotika patří k největším objevům moderní medicíny. Bakteriální infekce díky nim ztratily svou nebezpečnost a antibiotika se stala nejpředepisovanějšími a nejpoužívanějšími léky. Mají ale mnoho vedlejších účinků. Nejčastějším z nich je průjem, protože antibiotika likvidují kromě škodlivých bakterií i střevní mikroflóru – mikrobiom*. Antibiotika navíc blokují vstřebávání minerálních látek, vitamínů A, C a K, čímž narušují trávení a vstřebávání živin.
Obnovení střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky můžeme podpořit pomocí probiotik, zdravou a odlehčenou stravou. I přesto může nastolení rovnováhy trvat i několik týdnů, během nichž je organismus náchylnější k dalšímu onemocnění, právě kvůli oslabené imunitě, která jde ruku v ruce s fungující rovnováhou našeho mikrobiomu*.
*Mikrobiom je náš vlastní „ekosystém“. Zahrnuje bakterie, kvasinky, houby, viry, roztoče a jejich geny. Dříve se označoval jako mikroflóra. (zdroj: http://www.stoplusjednicka.cz/lidsky-mikrobiom-skryta-dzungle-v-nasem-tele)

Intuitivní léčba

jaký postup jsme zvolili?

Horečku jsme nesnižovali, protože věřím v její léčivou sílu. Striktně jsme omezili sladkosti, protože cukr by nám v nemoci vůbec nepomáhal, naopak by ještě přihoršoval. K jídlu jsem uvařila vydatný kuřecí vývar, do kterého jsem kromě kořenové zeleniny přidala i česnek, zázvor a fenykl. Zaměřila jsem se na to, aby strava byla lehce stravitelná a zároveň „prohřívala“ tělo.

Ve FB skupině naší stránky Přirozené mateřství mi maminky poradily, jaké osvědčené přírodní recepty na angínu používají. Trochu jsem informace přefiltrovala, protože ne všechny se daly aplikovat zároveň a vybrala jsem ty, které moje intuice vyhodnotila jako „ty pravé“.

 • Pilulka bílého zámotku – tradiční čínská medicína, pilulky, které se dají rozpustit ve vodě, léčí hnisavé nemoci krku a uší. Koupit se dá na http://eshop.tcmbohemia.cz/. 3x denně 3 tabletky, pro malé děti rozpuštěné ve vodě.
 • Lymphomyosot – homeopatické kapičky, se kterými mám dlouhodobou a velmi dobrou zkušenost. Aktivuje obranyschopnost organismu, zvýší produkci bílých krvinek, detoxikuje organismus. 3x denně 10 kapek. V počátečních fázích nachlazení dělá Lymphomyosot doslova zázraky a nenechá onemocnění vůbec propuknout.
 • Engystol – Další homeopatikum, které máme vždy v zásobě. Používá se k aktivaci imunity. 1 tabletka 5x denně.
 • Angin Heel – homeopatický kombinovaný přípravek, tabletky, které se používají na bolest v krku virového původu.1 tabletka 5x denně (může být i častěji).
 • Aconitum Napellus 9CH – homeopatikum, které léčí chřipku a prudce nastupující horečku. V počátku nemoci, při vysoké a rychle začínající horečce v noci, sálající horkosti, velké žízni a chuti na studené nápoje. Po jedné kuličce co půl hodiny. Po zlepšení vysazuji a nasazuji Belladonu.
 • Belladona 9CH – homeopatikum, které léčí pulsující tepavé záněty v těle provázené horečkou.
Homeopatické přípravky se dají objednat v každé lékárně, kde jsou k vyzvednutí nejpozději následující den.Mám ale doma takovou malou homeopatickou lékárnu, protože čím dřív se léčba začne, tím rychlejší je zotavení.

 • Lichořeřišnice – tinktura, která je běžně dostupná v lékárně. Lichořeřišnice je účinné přírodní antibiotikum, které ničí stafylokoky a streptokoky. Navíc zvyšuje obranyschopnost organismu.

Pomohlo to?

Celý den se teplota pohybovala kolem 38,6. Při večerním koupání jsem využila ochlazující účinky vody a nechala děti pobýt ve vaně o trochu dýl, až voda vychladla. Tím se i tělíčku ulevilo a Adélka šla spát s teplotou 37,5. V noci ještě teplota přetrvávala, ale už nehřála tolik jako noc minulou.

Druhý den, v sobotu, už bylo znatelně líp. Teplota se ustálila v rozmezí 37,5 – 38. Adélka byla sice zvadlá a v klidu, krček ji pořád trochu bolel, ale už ne tolik. V noci jsme se dokonce vyspali a já jsem se radovala, jak jsme rychle léčbu zvládli.

V neděli se Adélka probudila bez teploty a cítila se dobře. Ven jsme ještě nešli a celý den jsme trávili klidným hraním, malováním, čtením knížek a koukáním na pohádky. Navečer, když se domů vrátila Johanka, která trávila víkend u svého tatínka, nám řekla, že venku jsou čerti.

Po zážitku z minulého roku, kdy byla místní čertovská šou moc silná káva i pro ostřílené kluky ze třetí třídy, jsme se čertům letos chtěli obloukem vyhnout. Nestrašíme naše děti pohrůžkami typu „čerti si Tě odnesou, když budeš zlobit“. Přeji si, aby mě dítě poslechlo, protože pochopilo, ne proto, že má strach z trestu. I tak v Adélce vzpomínka na černé čerty zanechala stopy, a i když je letos zahlédla jen z okna, celá ztuhla, Mikuláše s anděly neregistrovala a celý večer ji napadaly jen otázky týkající se čertů a pekla.

A horečka stoupala. Náhoda? Nemyslím si. Psychika je tak úzce propojená s fyzickým tělem, že strach téměř okamžitě ovlivnil ustupující nemoc a Adélce se opět přitížilo. V noci se nesčetněkrát probudila, otázky se pořád točily kolem pekelníků za vraty. Vysvětlovala jsem, že jsou to převleky, proč to tak ale je, bylo pro mě docela těžké vysvětlit tříleté zvídavé holčičce.

Při povídání jsme udělaly malé přenastavení. Spočívalo v tom, jak čerty překreslit do podoby legrační, místo děsivé. Až když čert dostal blond vlasy, šaty jako Minnie a stříbrné střevíčky, až potom se malé tělíčko uvolnilo a Adélka usnula.

V noci se hodně budila, horečka opět sílila a po probdělé nedělní noci jsem začala ztrácet odhodlání. Začaly ve mně hlodat obavy, jestli jsem přeci jen neměla začít s antibiotiky, léčba by byla rychlejší a účinnější. Netrápím takhle zbytečně človíčka, kterého tolik miluji a měla bych ho chránit? Málem jsem to vzdala. Dala jsem si čas do pondělního rána.

Bylo pondělí a Adélce pořád nebylo dobře. Tak ještě počkám… do večera. Večer jsem naměřila teplotu 37,3. Takže zlepšení. Noc taky dobrá… dobrá tedy pro Adélku. Na řadu přišel Vašík (1). Moje intuice svítila červenými vykřičníky. Angína!

A tak jsme začali léčit Vašíka. Adélka se lepšila, jen najednou měla ošklivý kašel. Takový, jaký jsem ještě neslyšela. Při zakašlání se Adélce hrnuly slzy do očí. Bolelo to. Zaměřila jsem pozornost a uvědomila jsem si, že jak se zánět léčil, toxické odumřelé bakterie, které napadly její mandle a hrtan, musely být odpraveny pryč. A o to se postaral hlen, který ji tolik dráždil kašlat.

Malý Vašík je ještě kojený. Snad i díky tomu nebyl průběh jeho nemoci tak dramatický a už druhý den teplota klesala z původních 38,6 na 37,4, kde se udržela celý další den. Pro jistotu jsme jeli na kontrolu k paní doktorce. Ta u Vašíka nepotvrdila ani čepy na mandlích, ani CRP nebylo zvýšené. Pravděpodobně jsme nemoc podchytili v úplném počátku. I Vašík ale začal dost kašlat.

Doléčení

 • Mišpulníkový sirup a pilulky Vyvanutí dračí jeskyně – tradiční čínská medicína

Když si pak o víkendu začala na bolest v krku stěžovat nejstarší Johanka (12), musela jsem se už smát. Tak do třetice všeho dobrého… doufala jsem. Johanka měla několik čepů na mandlích a teplotu kolem 38. Sama by raději zvolila léčbu antibiotiky, tušila asi, že by to byla cesta rychlejší. Popovídaly jsme si o tom, co antibiotika kromě toho, že rychle utiší bolavý krk, natropí v těle za neplechu a o tom, že je dobré dát tělu šanci, aby si díky důvěře a s pomocí bylinek v různé formě pomohlo samo. Souhlasila. A tak jsme si výše popisovanou léčbu vyzkoušeli potřetí.

Průběh byl podobný. Po dvou dnech přišlo zlepšení, i když ještě s bolestí v krku. Nemoc začala v sobotu a ve středu už se cítila natolik dobře, že si sama zvolila, že další den už půjde do školy.

Závěrem bych chtěla říct, abyste vždy zvážili celkový stav dítěte a ne jen výši horečky. Pokud má chuť k jídlu, chce si hrát a nechce zůstat v posteli, tak to nebude tak vážné.

Mějte důvěru, že nemoc zvládnete Vy i Vaše dítě. Nemějte strach, protože strach oslabuje imunitní systém. Věřte, že máte ve svých rukou (a hlavně v hlavě) klíč k vlastnímu zdraví a zdraví svých dětí a uchovejte si kontrolu nad situací. Nemoc berte jako cestu k uzdravení a zůstaňte v napojení na svou intuici.


Stránka Přirozené mateřství má na facebooku svou soukromou skupinu. Přidejte se i Vy kliknutím na obrázek a s podobně smýšlejícími maminkami můžete sdílet své zkušenosti a radit se nejen ohledně léčby svých dětí.

CHCI DO SKUPINY

 

Jsem dula a laktační poradkyně. V napojení na svou intuici empaticky vnímám potřeby svých klientek a jejich dětí ve všech fázích mateřství. Podporuji je tak, aby se spojily se svou osobní sílou a s láskou využívaly svůj potenciál na cestě mateřstvím ♡
Komentáře
 • Mp3 Relaxace Uvolnění - Můj dárek pro Tebe

 • Osobní / on-line schůzka

  Vyberte si svůj termín schůzky:


  ___________________________________

 • Facebook – skupina
 • Rubriky
 • This error message is only visible to WordPress admins

  Error: No connected account.

  Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.