Jaro přišlo a vábí nás, abychom se i my po zimním odpočinku, stejně jako jarní kvítky, zazářily.
Abychom mohly zářit, potřebujeme si v sobě, ale i kolem sebe po zimě taky trochu uklidit. A tím nemyslím ten běžný úklid, který my, maminky malých dětí, děláme téměř non-stop, jinak by to doma vypadalo jako po výbuchu.
Nejsem úklidem posedlá a upřímně, snažím se pořádek udržet, i když je pro mě často neudržitelný. Jsem si jistá, že většina z vás má doma uklizeno mnohem líp, než já, ale i přesto vám napíšu, jak jarní úklid vnímám já.
Jarní úklid našemu domovu ráda dopřávám. Pro mě je jarní úklid vlastně takovým rituálem vítání jara, otevření se novým energiím a zbavení se nepotřebného.
Třeba mytí oken vnímám jako krásnou příležitost, jak do svého života vpustit víc světla. Při stírání kapek zaschlého prachu si představujte, jak s nimi stíráte i nánosy, které brání vám samotným vidět věci v lepším světle.
Stejně jako do vašeho domova vstoupí víc světla skrze častá okna, můžete i vy vnímat víc radosti a krásy ve svém životě a vidět v lepším světle to, co se ve vašem životě odehrává.
Rozhodně nejsem člověk, který by měl někomu radit, jak uklízet, ale chci vám napsat, jak jarní úklid probíhá u nás.
Rozhlédnu se kolem sebe a zaměřuju se na to, co se u nás během zimy nahromadilo. A co si budeme povídat… některé kousky se tu usadily i několik zim. To, co už nepotřebujeme, nebo jsme dokonce nikdy nepotřebovaly, nemá smysl dál schovávat.
Domov má být přístavem bezpečí. Místo, které nás nabíjí energií. Doma bychom se měly cítit dobře a doma by se nám samotným mělo líbit.
Věci, které nepoužíváme nebo je nemáme rády, energii našeho domova kazí. Dobře zvažuji, které věci ve svém životním prostoru chci mít.
Při jarním úklidu se zaměřuji hlavně na:
Když se zbavíte nepotřebných, nefunkčních a neoblíbených věcí ve vašem bytě nebo domě, hned budete cítit ve svém životě větší lehkost.
A jestli nevíte, kde začít, koukněte na blog mojí kamarádky Evy Petružálkové.
Už jste o této metodě slyšely? Mně o ní napsala Linda Berger, žena s otevřeným srdcem, kterou ve virtuálním světě ráda sleduji.
Kouzlo 27 x 27 spočívá v tom, že po dobu 27 dnů ze svého domova vyprovodíte každý den 27 nepotřebných věcí. Tak jsem se do toho taky pustila a moc mě to baví. Přiznám se, že přesný počet nekontroluju, ale některé dny je toho určitě ještě víc. Je až k neuvěření, kolik toho doma máme a skutečně to vůbec nepotřebujeme.
Postupuji po částech. Každý den se zaměřím na nějaké místo. Už jsem vyčistila koupelnu a ložnici. Obývák probírám postupně a osvobozuju se od myšlenek, že by se to přece mohlo ještě někdy hodit.
Vyhovuje právě ta každodennost. Není to jednorázová akce, do které bych se musela nutit, nebo ji předem plánovat. Každý den něco – to už se zvládnout dá.
Doporučuji vám ale, jednejte rychle! Vyvolené věci dejte do krabice nebo do neprůhledného pytle, už se k nim znovu nevracejte a co nejrychleji je vyprovoďte ze svého domu, aby se vám jich nakonec ještě nezželelo.
Že to nejde? Že bych měla uklízet, až když půjdou spát?
Tak přesně tuhle „chybu“ už znovu neudělám.
Když byla moje nejstarší dcera (dnes 14 letá slečna) malá, uklízela jsem, když spala. Buď přes den, nebo večer. Podlahu jsem myla, když spinkala a dokonce i okna jsem nejednou myla v noci. Někdy jsem mytím oken strávila i několik večerů, když se v noci budila. A výsledek stejně nebyl nic moc. Není divu, v noci ty šmouhy prostě nejsou vidět.
A víte co? Johanka to vůbec neznala. Doteď se určitým domácím pracem úspěšně vyhýbá. A ty, které dennodenně vídala (nandat a vyndat myčku, složit prádlo nebo vyčistit kočce záchod), ty jí sice nenaplňují nadšením, ale zas tolik jí nevadí.
Hmmm. Čím to asi bude?
Dneska se naopak snažím do úklidu děti zapojit. A světe div se, ono je to baví!
A čas, kdy děti spinkají, můžu věnovat třeba psaní článků, odpovídání na dotazy ve facebookové skupině stránky Přirozené mateřství, nebo tvorbě dalších novinek, které vám brzy představím .
Každá věc v naší domácnosti má své místo. A když ho nemá, tak jí ho najdeme. To místo by měli znát všichni.
Dnes už taky dobře zvažuju, co si domů přinesu. Nenakupuju bezhlavě, ale pečlivě vybírám a přemýšlím, jestli to opravdu potřebujeme.
Znáte Feng-Šuej? Prastaré čínské učení, které uvádí do vztahu životní prostor člověka a tok energií? Podle tohoto tradičního přístupu každá oblast našeho života souvisí s určitým prostorem našeho domova. Jeho pročištění dokáže rozproudit energii i v oblastech života jako jsou vztahy, rodina, práce, osobní růst, kreativita a další.
Jak se budete zbavovat nepotřebností, které jste kolem sebe nahromadily, můžete pocítit velkou chuť zbavit se nepotřebností, které se nahromadily i ve vašem těle.
Jarní detox si dopřávám i já a jak se dá jemně detoxikovat, i když jste právě těhotná, nebo kojíte, o tom se dočtete v dalším článku.