Jarní úklid, rituály a detox

Jaro k pročištění vybízí

Jaro přišlo a vábí nás, abychom se i my po zimním odpočinku, stejně jako jarní kvítky, zazářily.

Abychom mohly zářit, potřebujeme si v sobě, ale i kolem sebe po zimě taky trochu uklidit. A tím nemyslím ten běžný úklid, který my, maminky malých dětí, děláme téměř non-stop, jinak by to doma vypadalo jako po výbuchu.

Jarní úklid jako rituál

Nejsem úklidem posedlá a upřímně, snažím se pořádek udržet,  i když je pro mě často neudržitelný. Jsem si jistá,  že většina z vás má doma uklizeno mnohem líp,  než já, ale i přesto vám napíšu,  jak jarní úklid vnímám já.

Jarní úklid našemu domovu ráda dopřávám. Pro mě je jarní úklid vlastně takovým rituálem vítání jara, otevření se novým energiím a zbavení se nepotřebného.

Mytí oken vpouští světlo do života

Třeba mytí oken vnímám jako krásnou příležitost, jak do svého života vpustit víc světla. Při stírání kapek zaschlého prachu si představujte,  jak s nimi stíráte i nánosy, které brání vám samotným vidět věci v lepším světle.

Stejně jako do vašeho domova vstoupí víc světla skrze častá okna,  můžete i vy vnímat víc radosti a krásy ve svém životě a vidět v lepším světle to, co se ve vašem životě odehrává.

Prostředí, ve kterém žijeme, spoluutváří naši realitu

Rozhodně nejsem člověk, který by měl někomu radit, jak uklízet, ale chci vám napsat, jak jarní úklid probíhá u nás.

Rozhlédnu se kolem sebe a zaměřuju se na to, co se u nás během zimy nahromadilo. A co si budeme povídat… některé kousky se tu usadily i několik zim. To, co už nepotřebujeme, nebo jsme dokonce nikdy nepotřebovaly, nemá smysl dál schovávat.

Každý předmět má svou energii

Domov má být přístavem bezpečí. Místo, které nás nabíjí energií. Doma bychom se měly cítit dobře a doma by se nám samotným mělo líbit.

Věci, které nepoužíváme nebo je nemáme rády, energii našeho domova kazí. Dobře zvažuji, které věci ve svém životním prostoru chci mít.

Při jarním úklidu se zaměřuji hlavně na:

 • Rozbité věci, které energii přímo kazí. Ty posílám do opravy, nebo rovnou do popelnice.
 • Nepoužívané věci. Ty energii blokují. Ptám se sama sebe: „Skutečně to potřebuji?“ S velkou upřímností odpovídám „Ne“? Pak je buď někomu daruji, nebo je postavím ke kontejnerům a věřím, že se jich někdo ještě rád ujme.
 • Oblečení, které nenosím ve skříni nemá místo. To, co jsem na sebe nevzala víc jak rok, to už si pravděpodobně znovu neobleču. S ohledem na těhotenství a na změny postavy, které s těhotenstvím a mateřstvím souvisí, jsem k oblíbeným kouskům ve své skříni shovívavá a přidávám jim 2–3 roky navrch. A bacha na oblečení, které je spojené s nějakou nepříjemností, nebo nepěkným zážitkem. I když to nemusí být snadné, je osvobozující se jich zbavit. Hezké oblečení, které by mohlo mít nějakou cenu, zkusím prodat. Dám ho na zvláštní místo. Když tam leží delší dobu, nebo přijde na návštěvu kamarádka, které se by se mohlo líbit, nabídnu jí ho. Některé oblečení za další uchovávání už prostě nestojí a to putuje směr červený kontejner.
 • Darované věci, které nemám ráda. Těch už se zbavuju taky.
  Zrovna tohle byl pro mě vždycky velký oříšek. Tím, že jsem věci, které jsem dostala, a přitom jsem je vůbec nepotřebovala, nehodily se mi, nebo se mi ani nelíbily, měla někde vystavené, nebo někde založené, jsem vyjadřovala svou úctu k osobě, která mi je darovala. Byla jsem v jejich zajetí. Nemohla jsem je vyhodit. V přehodnocení mi hodně pomohla kniha Karen Kingston – Zbavte se nepořádku. Už necítím závazek vůči lidem, kteří mě obdarovali. A i když je mám ráda, vím, že darovaný předmět mi dávali pro ten okamžik. Chtěli mi udělat radost, nebo možná nic lepšího pro danou příležitost nenašli.
  Už vím, že ty věci nemusím mít navěky vystavené. Můžu s nimi svobodně nakládat podle svého uvážení. I vy se můžete ze zajetí nechtěných dárků osvobodit. Je to na vás, čím budete svůj prostor prozařovat.

Nechte energii proudit

Když se zbavíte nepotřebných, nefunkčních a neoblíbených věcí ve vašem bytě nebo domě, hned budete cítit ve svém životě větší lehkost.

A jestli nevíte, kde začít, koukněte na blog mojí kamarádky Evy Petružálkové.

27 x 27

Už jste o této metodě slyšely? Mně o ní napsala Linda Berger, žena s otevřeným srdcem, kterou ve virtuálním světě ráda sleduji.

Kouzlo 27 x 27 spočívá v tom, že po dobu 27 dnů ze svého domova vyprovodíte každý den 27 nepotřebných věcí. Tak jsem se do toho taky pustila a moc mě to baví. Přiznám se, že přesný počet nekontroluju, ale některé dny je toho určitě ještě víc. Je až k neuvěření, kolik toho doma máme a skutečně to vůbec nepotřebujeme.

Věci, co někde leží dlouho netknuté

Postupuji po částech. Každý den se zaměřím na nějaké místo. Už jsem vyčistila koupelnu a ložnici. Obývák probírám postupně a osvobozuju se od myšlenek, že by se to přece mohlo ještě někdy hodit.

Vyhovuje právě ta každodennost. Není to jednorázová akce, do které bych se musela nutit, nebo ji předem plánovat. Každý den něco – to už se zvládnout dá.

Doporučuji vám ale, jednejte rychle! Vyvolené věci dejte do krabice nebo do neprůhledného pytle, už se k nim znovu nevracejte a co nejrychleji je vyprovoďte ze svého domu, aby se vám jich nakonec ještě nezželelo.

Jak uklízet s malými dětmi?

Že to nejde?  Že bych měla uklízet, až když půjdou spát?

Tak přesně tuhle „chybu“ už znovu neudělám.

Když byla moje nejstarší dcera (dnes 14 letá slečna) malá, uklízela jsem, když spala. Buď přes den, nebo večer. Podlahu jsem myla, když spinkala a dokonce i okna jsem nejednou myla v noci.  Někdy jsem mytím oken strávila i několik večerů, když se v noci budila. A výsledek stejně nebyl nic moc. Není divu, v noci ty šmouhy prostě nejsou vidět.

A víte co?  Johanka to vůbec neznala.  Doteď se určitým domácím  pracem úspěšně vyhýbá.  A ty, které dennodenně vídala (nandat a vyndat myčku, složit prádlo nebo vyčistit kočce záchod),  ty jí sice nenaplňují nadšením, ale zas tolik jí nevadí.

Hmmm. Čím to asi bude?

Dneska se naopak snažím do úklidu děti zapojit. A světe div se, ono je to baví!

A čas, kdy děti spinkají, můžu věnovat třeba psaní článků, odpovídání na dotazy ve facebookové skupině stránky Přirozené mateřství, nebo tvorbě dalších novinek, které vám brzy představím .

Jak pořádek udržet?

Každá věc v naší domácnosti má své místo. A když ho nemá, tak jí ho najdeme. To místo by měli znát všichni.

Dnes už taky dobře zvažuju, co si domů přinesu. Nenakupuju bezhlavě, ale pečlivě vybírám a přemýšlím, jestli to opravdu potřebujeme.

Všechno souvisí se vším

Znáte Feng-Šuej? Prastaré čínské učení, které uvádí do vztahu životní prostor člověka a tok energií? Podle tohoto tradičního přístupu každá oblast našeho života souvisí s určitým prostorem našeho domova. Jeho pročištění dokáže rozproudit energii i v oblastech života jako jsou vztahy, rodina, práce, osobní růst, kreativita a další.

Jak se budete zbavovat nepotřebností, které jste kolem sebe nahromadily, můžete pocítit velkou chuť zbavit se nepotřebností, které se nahromadily i ve vašem těle.

Jarní detox si dopřávám i já a jak se dá jemně detoxikovat, i když jste právě těhotná, nebo kojíte, o tom se dočtete v dalším článku. 

Jsem dula a laktační poradkyně. V napojení na svou intuici empaticky vnímám potřeby svých klientek a jejich dětí ve všech fázích mateřství. Podporuji je tak, aby se spojily se svou osobní sílou a s láskou využívaly svůj potenciál na cestě mateřstvím ♡
Komentáře
 • Mp3 Relaxace Uvolnění - Můj dárek pro Tebe

 • Osobní / on-line schůzka

  Vyberte si svůj termín schůzky:


  ___________________________________

 • Facebook – skupina
 • Rubriky