Zajímavé nahlédnutí do statistik, které nám tu několik let chyběly.
Před pár dny vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR souhrnnou publikaci Rodička a novorozenec 2016 – 2021.
Pojďme se podívat, jaký je vývoj a tendence v průběhu předchozích 5 let.
Tabulky mám ráda, tak jsem si údaje, které mě zaujaly, srovnala.
Překvapilo mě vysoké procento podaných uterotonik (většinou preventivně podaných léků na odloučení placenty). Ano, jedná se o doporučení WHO, ale o nežádoucích účincích, mezi které patří i vliv na přirozené vyplavování hormonů, už dnes víme. Nevíme ale, jak závažné z dlouhodobého hlediska mohou být. Mnoho zajímavých informací na toto téma, které jsou podložené výzkumem, zaznělo na semináři s Dr. Michelem Odentem. Záznam semináře je nyní k dispozici:
Pozitivní je, že:
Stoupá míra císařských řezů, která byla v roce 2021 25,6%.
Stoupá míra užití epidurální anestézie.
Co si můžeme představit pod pojmem SC (císařský řez) za porodu bez komplikací?
Víme, že nejčastějším důvodem provedení císařského řezu v průběhu porodu je tzv. nepostupující porod. Je dobré zamyslet se, proč k nepostupujícímu porodu dochází a co můžeme udělat pro to, aby k němu nedocházelo.
Porod koncem pánevním se stává raritou.
Od roku 2021 se ve statistice objevuje povinný údaj o indukci porodu, která je v poměru 1:5. Znamená to, že je každý pátý porod vyvolávaný! Předčasnou indukcí zkracujeme fyziologické období přípravy na porod, které je pro zdárný porod víc než důležité. I o tom mluvil Dr. Odent na zmiňovaném semináři…
Zároveň je ale překvapující počet porodů po ukončeném 42.týdnu, je vidět, že ne každá žena na indukci porodu přistoupí.
Celou statistiku najdete na stránkách www.uzis.cz.
Jaká čísla zaujala vás? Diskuze k tématu běží na Instagramu.