Silikonové kloboučky jsou pomůckou na kojení, která ale mnohým ženám působí značné potíže. K čemu se kloboučky používají a proč se i miminko, které má potíže přisát se na matčin prs, s kloboučkem přisává, najdete v článku „Kloboučky na kojení jsou dobrý sluha, ale zlý pán“. (Toto je pokračování zmíněného článku.)
Ať už jsou důvody, proč klobouček na kojení používáte, jakékoliv, zřejmě hledáte cestu k jejich odbourání. Přímé sání z prsu má své výhody, zatímco klobouček se vám stal přítěží.
Výhody kojení bez kloboučku:
Sání mléka přes klobouček je jiné než přímé sání z prsu.
I materiál, který miminko zná ve spojitosti s kojením, je naprosto odlišný od kůže matčina prsu. Pro miminko je kontakt s prsem bez kloboučku úplně nová zkušenost, kterou nemá spojenou s kojením.
Ano? Tak směle do toho. Čím dřív se odhodláte, tím líp.
Při odbourávání kloboučků se obrňte trpělivostí a důvěrou ve vaše miminko. Zvládne to, když mu budete věřit a budete ve svém rozhodnutí pevná.
Existují dvě cesty, jak se kloboučku zbavit. První je kratší, zároveň ale může být náročnější. Druhá je trochu zdlouhavá, pro některé maminky může být ale přijatelnější…
Obzvlášť vhodná je „savčí“ poloha na těle matky , ve které může miminko maximálně zapojit své vrozené reflexy, které vedou k přisátí.
Vypodložte se polštáři, ať vás nikde nic netlačí, ani se nemusíte nijak nepřirozeně naklánět a kroutit.
Vemte si s sebou dostatek pití a třeba i něco k snědku, ať nikam nemusíte odcházet.
Nejlepší bude, když si vezmete miminko do postele, vysvléknete sebe i miminko a dáte mu prostor pro to, aby našlo důvěru ve vaše tělo. Udělejte si s miminkem takové pokračování bondingu. Navažte na něj, anebo ho proveďte právě teď poprvé, pokud k němu nedošlo po porodu.
Nemějte strach, že vám bude zima, budete se vzájemně zahřívat, případně miminku přikryjte zádíčka dekou.
Miminko bude v přímém kontaktu s vaším tělem aktivnější a může plně rozvinout své reflexy, které ho bezpečně vedou k přisátí. I miminka, která jsou jinak spavá, nahý kontakt budí k aktivitě.
Miminku sundejte i plenku. Potřeba vyměšovat miminko často ruší od kojení a bez plenky si lépe uvědomíte, že jeho nespokojenost je pravděpodobně jen způsob, jak dává najevo tuto potřebu.
V kontaktu kůže na kůži vydržte, dokud se miminko nepřisaje.
Pokud máte první miminko, bude to pro vás snadnější. Pokud máte starší děti, pak se obklopte hračkami, knížkami, ať se můžete zároveň věnovat i jemu, nebo požádejte babičku, manžela nebo kamarádku, aby starší dítě vzali na procházku a pomohli vám s péčí o domácnost.
Velkým pomocníkem vám bude šátek, díky kterému můžete v nepřerušovaném kontaktu kůže na kůži pokračovat a zároveň se věnovat nejnutnějším aktivitám.
Pokud by se miminko nepřisálo delší dobu, kontrolujte, jak čůrá, aby nedošlo k jeho dehydrataci, nebo konzultujte s laktační poradkyní.
Miminko se dost možná bude rozčilovat a bude chvílemi propadat zoufalství, protože v určité fázi (nasátí bradavky) nebude vědět, jak na to…
Pláč je pro miminko komunikační prostředek. Pláčem říká, že se mu něco nelíbí, není mu to příjemné, že tohle nezná, že chce to, na co je zvyklé a co zná. Dožaduje se známého způsobu krmení. Pláč miminka vnímejte jako nástroj komunikace. Jste s ním a jste mu oporou. Uklidněte ho, pokud pláče, a znovu ho podpořte v přisávání.
Pokud miminko usne, nebuďte ho. Odpočívejte s ním a počkejte, a když se začne budit, využijte tuto chvíli a znovu mu prs nabídněte. V polospánku bývají miminka změnám přístupnější.
Pokud bude miminko neústupné a i přes veškerou snahu a trpělivost se stále nepřisává a celá situace vám začne přerůstat přes hlavu, ještě malou chvilku vydržte. Někdy jsou to právě ty momenty, které jsou rozhodující… kdy se dějí změny.
Když se ale dostanete za své hranice, dejte miminku mléko tak, jak je zvyklé, a po jeho uklidnění dál pokračujte v započaté cestě.
Vytrvejte. Nakonec se vám podaří miminko nakojit bez kloboučku.
Pro některé maminky je obtížné vydržet klobouček miminku na kojení nedat, pokud se ho hlasitě domáhá a pláče. Pokud je to váš případ, potom pro vás možná bude snazší druhý způsob, jak kloboučky odbourat.
Kojení začněte s kloboučkem tak, jak je miminko zvyklé. Po několika minutách sání, kdy je bradavka natvarovaná a miminko je částečně nasycené a klidné, klobouček sundejte a nechte miminko, aby se přisálo na prs bez kloboučku. Dejte ale miminku dostatek času, aby si nový způsob kojení osvojilo. Nespěchejte na něj ani svou snahu nevzdávejte příliš brzy. Trpělivost se vám vyplatí.
Některá miminka se bez problémů přisají po několika pokusech, některým to trvá i několik týdnů.
Osobní podpora, porozumění a vysvětlení souvislostí je pro bezproblémové kojení někdy nezbytné.