Matka porodila přirozeně do vody po čtyřech císařských řezech

Na sociálních sítích se objevil odkaz na článek s dojemnými fotografiemi přirozeného porodu po čtyřech císařských řezech (užívaná zkratka VB4C). Článek vyšel na brazilském webu o těhotenství a porodech www.maesdepeito.com.br a během pár dnů obletěl celý svět.

Tento krásný porodní příběh může být velkou inspirací pro mnohé maminky, které si po předchozích porodech císařským řezem stále přejí zažít přirozený porod.

Volně jsem článek přeložila, přestože portugalština není mojí doménou. Přeji hezké počtení a čerpejte inspiraci 🙂

 

Matka porodila přirozeně do vody po čtyřech císařských řezech

První císařský řez byl indikován z důvodu nepostupujícího porodu (nedostatečné otevření děložního hrdla).  Druhý a třetí císařský řez provedl stejný lékař, který se řídil přesvědčením „jednou císař, vždycky císař“, přestože matka snila o přirozeném porodu od prvního těhotenství. Když otěhotněla znovu, rozhodla se, že svůj příběh změní.

Potom, co byla Patrícia Almeida Marietti, 30 let, u domácího porodu své kamarádky, shromáždila informace a vyhledala tým, který ji podporoval.

Děložní hrdlo bylo plně otevřené, ale i čtvrtý porod skončil císařským řezem kvůli podezření na prasknutí dělohy a po 20 hodinách porodních bolestí se zjistilo, že dítě mělo cephalopelviální disproporci (plod větší, než pánev matky).

Po porodu Lucase, operující lékař Braulio Zorzella řekl, že se další dítě může narodit přirozeně. A tak se i stalo. Dva roky po posledním chirurgickém zákroku  porodila Patrícia 8.září 2017 své páté dítě vaginálním porodem VBA4C (zkratka pro vaginální porod po čtyřech císařských řezech).

Dítě se narodilo do vody bez jakéhokoli zásahu. „Jaká něha… teplo… ten pohled … ten krásný hluboký pohled, když se na mě podívala“, popisuje matka.

Když se jí ptaly na rozdíl s ostatními porody svých dětí, popisuje svůj přirozený porod jako „transformující“. Celý tým, který o Patricii během porodu pečoval, se shoduje, že bylo pozoruhodné sledovat Patricii při porodu. „Zdálo se, že porodila všech pět dětí naráz“.

Patrícia, která žije v Jundiaí (stát Sao Paulo, Brazílie), tvrdí, že porod postupoval velmi rychle a potřebovala se dostat do soukromé nemocnice v Sorocaby, kde na ni čekal její porodní tým.

Potom, co začala pociťovat první kontrakce, kontaktovala tým lékaře, duly, porodní asistentky a pediatra, kteří se právě účastnili „Siaparto“ (Mezinárodního sympozia o pomoci při narození dítěte) v Sao Paulu. Patricia a celý tým dorazili do porodnice kolem 1 hodiny ráno. „Byla jsem otevřená na 9 centimetrů a Laís se narodila ve 3:07 do vody, tak, jak jsme si přáli. Na porodu bylo nádherné to, že můj manžel chytil Laís a pak mi ji podal. Cítila jsem se kompletní. Cítila jsem všechno, co jsem si tolik přála“, vypráví se slzami v očích Patrícia, matka Debory 8, Davida 6,Julie 4 a Lucase 2.

PŘEDCHOZÍ PORODY

Patricia říká, že před porodem své první dcery řekla doktorovi, který ji v těhotenství ošetřoval, že chce normální porod. Manželé jsou katolíci a vždy si přáli mít tolik dětí, kolik jim chtěl dát Bůh, a proto preferovala normální zrození. „Měla jsem bolesti a myslela jsem si, že to už je porod. Šla jsem do nemocnice, kde zjistili, že jsem otevřená na 1,5 centimetru. Lékař přišel za čtyři hodiny, vyšetřil mě a řekl, že půjdu na císařský řez kvůli nedostatečnému otevření“, vypráví o narození Deborah v roce 2009.

„V roce 2011 byl císařský řez jejího syna naplánovaný stejným lékařem, který tvrdil, že není možný vaginální porod, protože existuje riziko prasknutí dělohy. V roce 2013 se narodila Julia také císařským řezem ze stejného důvodu, jako druhý David, rukou stejného lékaře.

Když jedna kamarádka porodila doma jen s porodní asistentkou, začala jsem objevovat informace o přirozeném porodu. Hodně jsem četla a viděla jsem reportáž o mýtu nepostupujícího porodu.“

„Stejná kamarádka,“ vypráví Patrícia, „mi půjčila DVD Renascimento do Parto (Znovuzrozený porod), když jsem čekala Lucase. Vyhledali jsme doktora Jorge Kuhn, který nás přivítal s velkou náklonností a dal nám informace o porodu. To nám dalo nesmírnou naději na normální porod.

Sledovala jsem rozhovor doktora Braulia v televizi a dohodla jsem si s ním schůzku. Strávili jsme tři hodiny v jeho kanceláři. Bylo to velmi příjemné a poučné. Dostali jsme spoustu informací a měli jsme jistotu, že jsme našli správného lékaře“.

Doktor Braulio vysvětluje, že Patrícia po šesti hodinách porodu nadměrně krvácela, proto měl podezření na rupturu dělohy. Proto se rozhodl pro nouzové ukončení porodu císařským řezem, přestože byl porod v začátku vypuzovací fáze.  „Děložní ruptura nebyla potvrzena a mohl jsem zhodnotit, že její děloha je silná a nic nenapovídá tomu, že by se mohla objevit nová prasklina v případě dalšího těhotenství“, vypověděl lékař a dodává, že riziko ruptury dělohy je velmi nízké – mezi 0,1 – 0,6%. „S více císařskými řezy typu C, jako má Patrícia, sice riziko prasknutí dělohy narůstá, ale stojí za to pokusit se o normální porod, pokud je to touha matky.“

Přestože nebyla schopna porodit přirozeně ani své čtvrté dítě, měla naprosto odlišný zážitek. „Poslední císařský řez byla zkušenost naprosto odlišná od těch předchozích. Na operačním sále byl klid a tlumené světlo, když se Lucas narodil. Respekt, láska a plné odhodlání všech!“ uvádí Patrícia.

 

Tento příběh šíří poselství o tom, že

přirozený porod po předchozím císařském řezu

JE MOŽNÝ, pokud je to vůlí matky. 

 


S laskavým souhlasem autorky článku převzato a přeloženo z www.maesdepeito.com.br
Zobrazit originál 
Autor článku: • Giovanna Balogh
13.září 2017
Dula, laktační poradkyně a podpora v mateřství ♡
Komentáře
  • Mp3 Relaxace Uvolnění - Můj dárek pro Tebe

  • Osobní / on-line schůzka

    Vyberte si svůj termín schůzky:


    ___________________________________

  • Facebook – skupina
  • Rubriky