Kdo je laktační poradkyně? Co od laktačního poradenství čekat, podle čeho laktační vybírat, jak probíhá a kolik stojí?
Přiznám se, tento článek mám „v šuplíku“, který můj stůl nemá, už pěkně dlouho. V článku nejdete odpovědi na otázky, které vás možná napadnou, když uvažujete nad tím, že laktační poradkyni vyhledáte.
Laktační poradkyně je velmi pravděpodobně žena. I když můj muž sem tam žertuje, že by mohl laktační dělat i on… no, teoreticky ano :-), zkušeností už za těch mých skoro šest let kojení nasbíral celkem dost :-). Ale ne, muži mezi laktačními, alespoň u nás, zatím nejsou.
Laktační poradkyně jsou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), poradenství tedy většinou poskytují na základě živnostenského listu. Laktační poradenství patří mezi volné živnosti, laktační poradkyně tedy v podstatě nepotřebuje mít žádné vzdělání k tomu, aby poradenství při kojení mohla poskytovat.
Většina laktačních poradkyň má vlastní bohaté zkušenosti s kojením. Buď jim šlo kojení „samo“, nebo naopak prošly velkými potížemi, díky nimž nasbíraly tolik zkušeností, že se rozhodly dalším ženám v podobné situaci pomáhat.
Třeba já patřím k té první skupině laktačních, kterým šlo kojení skoro samo. Nebylo to u všech mých dětí úplně hladké, ale obešla jsem se bez laktační :-). Nebudu ale zabředávat do svých příběhů kojení, i když… ty také mám „v šuplíku“.
Pro laktační poradkyni bude její práce velmi pravděpodobně i posláním.
Laktační poradkyně pravděpodobně bude vyškolená u některého sdružení, které je v ČR dostupné. Dost možná ale bude mít i nějaké zahraniční kurzy, což je skvělé obohacení jejích vědomostí.
Každý z kurzů, který je v Čechách dostupný, má svá pro i svá proti. Cílem všech ale je, aby ženám, které mají potíže s kojením, byla dostupná odborná a kvalitní pomoc laktační poradkyně.
Konkrétně jsou to tyto spolky:
Každý ze spolků má své způsoby vzdělávání a trochu jiný přístup. Stejně tak se liší přístup jednotlivých poradkyň a bohužel mezi sdruženími nepanuje spolupráce. Nemůžete tedy čekat, že vám každá poradkyně poskytne stejné rady nebo stejný postup jako jiná.
Laktační poradenství nemá zdravotnický charakter, přestože laktační poradkyně najdete i ve zdravotnictví, v porodnicích obzvlášť. Bohužel se ve své praxi setkávám s ženami, které i v porodnici dostaly rady zastaralé, nebo dokonce kojení poškozující. Jako všude, je tu zásadní lidský faktor a v porodnicích jsou jak skvělé a podporující laktační, tak i laktační, kterým slova na absolvovaném kurzu letěla druhým uchem ven a jedou podle zaběhnutých pravidel daného zařízení. Ženy po porodu pak mohou být z rad jednotlivých sester zmatené, zvlášť když si vzájemně protiřečí.
Zbystřete, pokud uslyšíte rady typu:
Bez pochyb jsou i mezi zdravotními sestrami a lékařkami skvělé a podporující laktační poradkyně, které mají o kojení upřímný zájem a soustavně se v této oblasti vzdělávají.
Tento článek chci věnovat poradkyním z řad maminek, které se rozhodly pomáhat dalším ženám při potížích s kojením.
Není laktační jako laktační a první na seznamu nemusí (ale může) být nejlepší.
Dnes snad úplně všichni zanecháváme svou virtuální stopu. Dřív, než laktační oslovíte, koukněte se, jestli má webové stránky (ty vám o ní mnoho řeknou). Pokud je nemá, tak koukněte na Facebook, Instagram, nebo se zeptejte Googlu. Přečtěte si pár příspěvků, koukněte se do skupin o kojení, jestli něco přispívá a jakým způsobem komunikuje. Dává vám smysl, co píše nebo říká? Souzníte s jejími názory? Je vám sympatická?
Když vám laktační sedí jako člověk a je „vaše krevní skupina“, budete mít přirozeně v takovou poradkyni důvěru a její rady vám budou dávat smysl, a zařadíte je tak snadno do vašeho života a péče o miminko.
Krátký informativní telefonický hovor s laktační poradkyní není zpoplatněn. Zavolejte jí a stručně jí povězte, co vás trápí.
Možná potřebujete jen správně nasměrovat a bude vám stačit jednoduchá rada po telefonu. Pokud je váš dotaz složitější, pravděpodobně vám navrhne osobní návštěvu, nebo si ji sama budete přát.
Po telefonu poznáte ještě líp, jestli vám vybraná poradkyně „sedí“.
Osobní schůzka je skvělá volba a je nejúčinnější formou podpory, pokud řešíte:
On-line konzultace jsou vyhledávaným řešením a dokáží vás správně nasměrovat, zvlášť když:
On-line konzultace probíhají přes video hovor a z mé zkušenosti jsou také velmi účinné.
Laktační poradkyně by měla být empatická, měla by vám naslouchat.
Během její návštěvy nebo konzultace byste měla cítit, že je její pozornost plně u vás – že vás plně vnímá.
Laktační poradkyně by měla být schopná zhodnotit vaši aktuální situaci a dát vám taková doporučení, která vás dovedou k vašemu cíli.
Zároveň by ale měla respektovat vaše postoje a rozhodnutí. Může vám předložit pro a proti, veškeré rodičovské kompetence a rozhodnutí by však vždy měla ponechat ve vašich rukou.
Laktační poradkyně by vždy měla podporovat vaši sebedůvěru, pochopení vašeho miminka a celkově vás jako matku vnímat jako plně kompetentní osobu.
Pokud byste se po návštěvě nebo po konzultaci s laktační cítila jako zbořený domeček z karet, nebo byste měla pocit, že jste jako matka selhala, pak něco NENÍ v pořádku!
Laktační by neměla dávat svá přání do popředí před vaším.
Například pokud si přejete kojení ukončit, může vás nasměrovat k posouzení, je-li to skutečně vaše přání, nebo se jedná třeba o tlak rodiny, neměla by vás ale přesvědčovat o „své pravdě“ a rozmlouvat vám váš záměr.
Nebo přejete-li si jít do práce dřív, než je obvyklé, může vám předložit důvody pro zachování kojení, neměla by však ve vás vyvolávat výčitky nebo negativní pocity.
Laktační by měla být vzdělaná tak, aby dokázala odborně poradit v rozmanitých situacích, které při kojení mohou nastat, a měla by vás dokázat správně podpořit.
Laktační by měla jednat v souladu s doporučením WHO, měla by sledovat nové trendy a výzkumy a měla by své odborné znalosti soustavně rozšiřovat a dále se vzdělávat v oblasti kojení a v souvisejících oborech.
Pokud už laktační poradkyni zavoláte s tím, že řešíte akutní problém, měla by vám nabídnout termín v nejbližších dnech. Za týden nebo dva se vaše situace může výrazně změnit nebo zhoršit natolik, že už její služby ani nebudete potřebovat.
Pokud to vaše situace vyžaduje, navštíví vás laktační poradkyně u vás doma, případně se domluvíte na osobní on-line formě konzultace. Některé poradkyně mají svou provozovnu, kam si klientky zvou.
Z mého pohledu je ale domácí prostředí nejvhodnějším místem, kde laktační poradenství poskytovat.
Tady mohu mluvit jen ze své zkušenosti a každá poradkyně to může mít jinak. Zeptejte se své poradkyně.
Má návštěva trvá podle potřeby obvykle 2–3 hodiny. On-line konzultace bývá rychlejší a trvá přibližně hodinu. Někdy je třeba setkat se znovu, velmi často ale jedna návštěva stačí.
Laktační poradenství, pokud ho poradkyně dělá skutečně srdcem, je činnost poměrně energeticky náročná. Ona „jen“ neposlouchá a nesype ohrané rady z rukávu. Drží pro vás energii, ve které tvoříte nové a funkční kojení podporující prostředí.
Navíc osobní návštěvou nebo on-line konzultací její podpora nekončí. Obvykle dále zůstáváte v kontaktu a můžete se na ni kdykoliv znovu obrátit. Bude vám dávat kontinuální podporu, která však už mnohdy není v takovém rozsahu, aby naplnila předpoklad placené formy poradenství.
Jistě také vnímáte, že za vydanou energii bychom měly dostat odpovídající ocenění, což platí ve všech oborech. Aby se mohla laktační poradkyně své práci plně věnovat, mohla se v oblasti kojení a péče o ženy a jejich miminka kvalitně vzdělávat, mohla být časově flexibilní, nemůže tuto práci pochopitelně dělat zdarma.
Ceny laktačních poradkyň se liší. Každá poradkyně si svého času cení jinak a v ceně se velmi často zrcadlí i kvalita poskytovaných služeb spolu s vědomím vlastní hodnoty.
Zkuste se zeptat sama sebe, na kolik si ceníte svého času, když v průměru trvá poradenství 2,5 hodiny a cesta bude přibližně 2x 30 minut a na místo pojedete autem. Tím to však nekončí a vy stále zůstáváte v kontaktu a mnohdy si vyměňujete další a další zprávy nebo e-maily…
Je skvělé, že většina zdravotních pojišťoven služby laktačních poradkyň proplácí, například VZP až do výše 3 000 Kč. Informujte se u své zdravotní pojišťovny na podmínky, jaké musí být splněny, aby vám služby laktační poradkyně byly proplaceny.
Když se na to podíváte z dlouhodobého hlediska, jednorázově vynaložená částka vám ušetří mnohonásobně víc peněz, když průměrná cena umělého mléka je mezi 1 000–1 300 Kč.
Kojení se prostě vyplatí, a to hlavně kvůli přínosům, které mateřské mléko pro vaše děťátko má.