Nenechte si ukrást svůj BONDING a zamilovávejte se!

Ten pocit Vám nikdy nikdo nevynahradí. Chvíle bezprostředně po porodu se vtiskávají hluboko do duše matky i dítěte. Teploučké tělíčko na Vašem břiše, které hledá, kde se přisát. A když najde, saje a saje… To je dokonalá harmonie a naprosté souznění.

Vzpomínka na vůni Vašeho právě narozeného děťátka Vás zahřeje u srdce, kdykoliv si k jeho hlavičce přivoníte. Je možné, že nic voňavějšího a krásnějšího, než své, právě narozené děťátko, nebudete už nikdy na svých prsou držet. Žádná z nás nevíme, kolikrát nám bude dána možnost přivést na svět dítě. Jednejme tedy tak, jakoby to bylo naposledy a nenechme si ukrást náš bonding…

Na bonding budete vždy rády vzpomínat

Všechno ostatní počká. Pokud je vše v pořádku, není třeba nikam spěchat. Všechny předepsané a rutinně vykonávané záležitosti, jako je měření, vážení, nebo dokonce i koupání novorozeného děťátka, to všechno počká. 

Bonding je chvíle zamilovávání se

Věřte, že když si prožijete svůj nerušený bonding, už nebudete chtít své děťátko z rukou pustit ani na chviličku. Možná si dokonce nebudete přát, aby na něj kdokoliv cizí sahal. Bez výčitek ho uložíte co nejblíž k sobě a budete s úžasem pozorovat, jak krásné Vaše malé děťátko je.

Nerušený bonding, je čas, po který budete odpočívat se svým právě narozeným děťátkem na hrudi, radovat se, seznamovat se, koukat si do očí. Bude trvat tak dlouho, jak si budete Vy sama přát. Nenechte si nikým diktovat, jak dlouho má tato vzácná chvíle trvat.

Víte, co chcete? Tak si o to řekněte!

V dnešní době už je personál nemocnic zvyklý respektovat porodní přání. Dejte svá přání najevo s jasným přesvědčením. Potom se Vám budou i v konvenční porodnici snažit vyhovět. Jinak podmínky nastolí dlouhá léta zavedená rutina, se kterou není vždy snadné se smířit.

Běžná poporodní rutina

Po porodu zůstává žena standardně 2 hodiny na porodním sále. Je to doba, ve které se „pozoruje“, jestli je vše v pořádku. Odlučuje se placenta, kontrolují se a ošetřují případná zranění. Dosud je běžné, že se dítě hned po porodu váží a měří. To ale není vůbec nutné. Změřit a zvážit je možné miminko poté, co se maminka a miminko dostatečně nabaží vzájemné blízkosti.

Bonding po císaři?

Pokud máte naplánovaný císařský řez, nebo z jakéhokoliv důvodu dojde k porodu císařským řezem, je také možné o bonding požádat. Pokud je maminka při vědomí, může mít svoje miminko hned po jeho vyjmutí z dělohy na svých prsou. Může se stát, že bude třeba použít celkovou anestezii. Potom je vhodné, aby bonding provedl tatínek. Myslete na tuto možnost ve svém porodním plánu a uveďte, jak si přejete, aby s miminkem bylo v tomto případě zacházeno.

Zažila jsem tři porody a pokaždé to bylo jiné.

Až napotřetí se mi poštěstilo zažít krásu nerušeného bondingu a upřímně Vám povím, že je mi líto, že to bylo až napotřetí.

Když jsem císařským řezem porodila svou první, dnes už téměř 13letou dceru, o bondingu se nemluvilo vůbec. Skoro zázračné bylo, že po vyjmutí děťátka zavolali otce na sál a ten mohl být přítomen vážení a měření. Mně mou malou holčičku ukázala sestra. „Koukejte…“ a já jsem znovu upadla do polospánku způsobeného rozmanitou medikací kvůli neúčinnému epidurálu. Následoval můj přesun na JIP. Nemohla jsem usnout. Když konečně neochotná sestra mojí holčičku, šest hodin po operaci, přinesla, odmítla mi pomoct s prvním přisátím mé malé princezny. Raději ji,  se strohým komentářem „není třeba, musí do inkubátoru, ztratila by teplotu“, odnesla zpátky na novorozenecké oddělení.

Druhý porod, který byl sice spontánní, ale ve velkém rozporu s tím, co je pro matku a její miminko přirozené, byla o trochu lepší.

Po porodu jsem dostala miminko na malou chviličku do náruče. Dcerka se okamžitě přisála. Cvak, fotka a frrr… Vážení, měření a pak hned dcerku odnesla lékařka do inkubátoru, přestože byla krásně čilá a narozená v termínu. Byla jen trochu menší, porodní váha byla 2680 g. Zůstala jsem na porodním lůžku s igelitem na porodní „odpad“ mezi nohama, bez plenty, naproti dveřím. Dostala jsem talíř krupicové kaše, přestože jsem na jídlo neměla ani pomyšlení. Byla mi zima a nikde nebyl nikdo, kdo by mi odpověděl na otázku, proč mi moje dítě odnesli. Chtěla jsem mít svou malou holčičku u sebe, ale nebylo mi to umožněno. A je to jen tři roky nazpátek.

 Když jsem se chystala k třetímu porodu, už jsem věděla, co chci a především, co nechci.

Porod mého třetího dítěte probíhal v úplně jiném duchu. Byla jsem připravená, pečlivě jsem sepsala svůj porodní plán a celý porod probíhal v klidné, nerušené atmosféře. Po porodu jsme měli nekonečně mnoho času na přivítání se s mým malým chlapečkem. Přisátý k prsu pokukoval tmavomodrýma očima po mámě a tátovi. Nikdo na nás nespěchal a váha vážila i po těch nerušených dvou hodinách.

Můj pohled na bonding

Osobně mohu jen potvrdit, že bonding je nesmírně důležitý a skutečně se zapisuje hluboko do duše matky i dítěte. Miluji všechny své děti. Všem jsem vždy dávala s láskou všechno, co jsem cítila, že v danou chvíli potřebují.

Je mi líto, že nemám ve svém podvědomí vtisknutou vůni mých dvou dcer. Dokud jsem nepoznala, jaké to je, držet své právě narozené dítě na své hrudi a nasytit se jeho vůní, netušila jsem, o co jsem při předešlých porodech přišla.

Jsem přesvědčená, že absence tohoto mocného okamžiku ovlivňuje další chování dítěte a také vzájemné napojení matky na dítě, které se musí „hledat“, když k bondingu nedojde. U mých dvou dcer zpětně vidím, proč byly v časném novorozeneckém věku víc plačtivé. Bylo to způsobeno poporodním stresem z odloučení. U obou shodně jsem měla pocit, že si musíme vynahrazovat čas, který jsme spolu neměly možnost strávit bezprostředně po porodu.

Oproti tomu cítím, jak je malý syn od narození v klidu. Prožili jsme krásný bonding a také celý porod byl pohodový. Tempo určovalo rodící se miminko v souhře s mým tělem,  Teď, když je mu rok, je pořád klidné dítě, které se nepotřebuje ničeho domáhat. Přijde a svým způsobem beze slov si řekne, nebo rovnou „vezme“, co potřebuje. Nemá potřebu vynucovat si pozornost a já vím, že je to právě tím, že dostal všechno, co potřeboval hned při svém narození.

Dopřejte sobě a svému děťátku přirozený porod a nerušený bonding.

Porod a chvíle bezprostředně po porodu jsou těmi nejmocnějšími momenty, kdy se novorozené děťátko rozhodne, jestli je svět, do kterého se narodilo, bezpečné místo. Potřebuje cítit blízkost své matky, ve které celých 9 měsíců rostlo. Bonding a nepřetržitý kontakt po porodu by se měl stát absolutním standardem naší poporodní péče.

Bonding by měl být samozřejmostí, ale není tomu tak.

Pokud nejde o život, neexistuje žádný důvod, proč oddělovat narozené dítě od matky, byť by se jednalo jen o několik minut. Rutinní výkony, jako je měření a vážení, to vše může počkat.


Mnoho žen se setkává se skutečností, že i po přirozeném porodu jim miminko odnesou na vyšetření a ošetření a až poté jim ho vrátí, často zabalené do zavinovačky. To je zcela zbytečný zásah. Pokud si přejete, aby Vaše děťátko po porodu zůstalo ve Vaší blízkosti, nikdo ho nikam neodnášel a mohli jste se nerušeně věnovat krásnému přivítání, potom nezapomeňte Vaše přání zapsat do porodního plánu. Stejný účel splní i obrázkový porodní plán, který si můžete ZDARMA stáhnout zde:

 

Dula, laktační poradkyně a podpora v mateřství ♡
Komentáře
  • Mp3 Relaxace Uvolnění - Můj dárek pro Tebe

  • Osobní / on-line schůzka

    Vyberte si svůj termín schůzky:


    ___________________________________

  • Facebook – skupina
  • Rubriky