Testování nosítek na podpůrné skupině

Už to budou dva roky, co jsme v Rodinném centru Oříšek ve Voticích začaly pravidelně scházet. Podpůrná skupina funguje jako podpora pro maminky, které svoje děti kojí, nebo kojit chtějí a zároveň je jim blízké kontatní rodičovství.

Ve skupině panuje důvěrná a vstřícná atmosféra. Každá žena si tu může popovídat o tom, co právě prožívá, co řeší a o čem často nemá s kým pohovořit. Mezi ženami najde pochopení a často zjistí, že „v tom není sama“ a že něco podobného jiné ženy také prožívají, nebo prožily.

Většina maminek, které na setkání chodí, svoje děti nosí v šátku nebo v nosítku, nebo se nosit chtějí naučit. Na setkání podpůrné skupiny si maminky vyměňují zkušenosti i ohledně nošení miminek v šátku / ergonomickém nosítku a protože šátky a nosítka většinou mají s sebou, mohou se s různými šátky a nosítky seznámit a vyzkoušet si je. Skupina je otevřená i ženám, které svoje miminko teprve čekají a chtějí se na jeho příchod hezky naladit a posbírat informace od žen, které už děti mají, nebo se chtějí seznámit s maminkami, které mají k mateřství podobný přístup.

TESTOVÁNÍ NOSÍTEK

Na podzim se nám naskytla příležitost vyzkoušet hned několik ergonomických nosítek. Zapůjčila nám je Denisa, majitelka půjčovny šátků a nosítek v Liberci a zakladatelka facebooková skupiny Moderní nosičky.

Měly jsme možnost testovat tyto šátky a nosítka:

Fidella FlowClick

Fidella FlowClick je pohodlné ergonomické nosítko, jehož bederní pás se zapíná oboustranně dotahovanou bezpečnostní přezkou a má krátké užší vázací popruhy. Dobře se nosí i různě velikým rodičům. Ramenní popruhy jsou vázací – nejsou tam žádné dotahovací přezky a není potřeba měnit nastavení ramenních popruhů, když nosítko použije ruhý rodič.

Šířka zádové části i její délka se dá upravit tkaničkou. Upravit se dá i horní část zádové opěrky v oblasti za krčkem miminka.

Nosítka Fidella jsou vyrobena ze šátků se speciální vazbou. Látka je měkoučká, poddajná a také nosná.

 • Vhodné od narození do 15 kg
 • Bederní pás na přezku
 • Užší vázací popruhy

Recenze:

„Fidelly byly super obě, hezky se mi to vázalo prckovi přes prdýlku. Hodně pohodlný byly. “ Terezka – maminka 6 t miminka

Fidella Fly Click Baby

Fidella Fly Click Baby je krásné a pohodlné nosítko s měkkým bederním pásem na přezku. Byla jsem unešena tím překrásným, jemným vzorem a barvou.

Je z měkoučkého, pevného a poddajného materiálu.

Šířka i délka zádové opěrky se dá upravit tak, že je nosítko pohodlné i pro úplně malá miminka. Široké vázací popruhy se dají uvázat kolem zádové opěrky tak, že poskytují ještě lepší oporu, teplo a pocit bezpečí.

Pro mě bylo tohle nosítko úplná TOP pro novorozená miminka.

 • Měkký bederní pás na přezku
 • Široké zádové vázací popruhy pro pohodlné rozložení váhy miminka
 • Vhodné od narození do 80 cm / 15 kg

Recenze:

„Nosítko Fidella Fly Click Baby je krásně měkké a poddajné. Vše se dá dobře a relativně rychle přizpůsobit velikosti miminka, takže opravdu skvěle sedí. Moje dvouměsíční mimčo spokojeno.“
Kačka – maminka 2m miminka

Ruckeli slim – 0-18m

Nejdřív se nikdo nehrnul vyzkoušet si tohle nosítko. Přiznám se, že ani ve mě nevzbudilo velkou vlnu obdivu. Svou propracovaností může na první pohled až odradit 🙂 Šířka zádové opěrky mezi kolínky se nastavuje pomocí knoflíčků. Výška zádové opěrky se zase reguluje pomocí jednostranných jezdců na zipech. Zádové popruhy jsou řešené neobvyklým způsobem, ale všechno tu má svůj smysl a je opravdu dokonale propracované.

Myslím, že největší úspěch bude slavit tam, kde jsou rodiče technicky zaměření a u tatínků :-).

Maminky, které pak ale nosítko přeci jen vyzkoušely, si ho moc chválily.

Recenze:

„Na rychlé nasazováni mi připadalo praktické nositko Ruckeli. Je technicky propracované a působí velmi bezpečně. Poprvé jsem si s nim také zkusila nošení na zádech, kterého jsem se v jiných bála a bylo to velmi pohodlné.“ Kačka – maminka 2m miminka

„Nosítko Ruckeli je pro mě už od pohledu tak nějak složité a překombinované, mám ráda jednoduché věci. Zkoušela jsem uvázat dvakrát a dvakrát ne moc úspěšně – nějak jsem si s tím nevěděla moc rady. Ale věřím, že si s tím šikovnější nosičky hravě poradí a pak to bude super nosítko.“ Iva – maminka 6t miminka

“Ruckeli mi taky sice bylo pohodlný, ale prcek víc protestoval, moc se mi nedařilo ho podsazovat a tápala jsem kde co dotáhnout, ale to je asi jen o cviku (a možná i, že je to verze pro slim lidi 🙃?) Chtěla jsem ho zkusit i na záda s jinak propojenejma přezkama, ale to jsem vzdala, prcek nebyl zrovna na experimenty zvědavej.“ Terezka – maminka 6t miminka

 

Fidella FlyClick toddler

Další Fidella šátkové nosítko, které je kombinací vázacího a přezkového nosítka. Bederní pás se zapíná pomocí přezky a váha miminka se příjemně rozloží pomocí širokých vázacích ramenních popruhů. Ramenní popruhy a bederní pás jsou navíc příjemně vypolstrované, takže nikde nic netlačí. Je vhodné přibližně od 6 měsíců do cca 3,5 – 4 let.

Recenze od Kačky:

Nejvíc ze všech nositek se mi líbilo Fidela FlyClick. Je měkoučké a příjemně sedí na těle a dá se perfektně dotáhnout. I dcera v něm byla moc spokojená. Pohodlně se v něm kojí a vzhledově se hodí snad ke každému oblečení.

Kačce a její holčice nosítko sedlo krásně, i když Magdalenka měla v té době asi 3 měsíce. Prostě je potřeba nosítko vyzkoušet 🙂

Fidella Onbuhimo V2 Wolf Anthracite

Nosítko Fidella Onbuhimo je určeno pro nošení na zádech. Je plynule nastavitelné a má polstrované ramenní popruhy a nemá žádný bederní pás. Na první poled je to zvláštní, ale on vlastně vůbec není potřeba. Je to takový jednoduchý batoh na záda 🙂 a nezabere skoro žádné místo.

Lze jej používat pro děti které již sami sedí a zároveň měří víc než nějakých 80cm.Kapuce slouží jako zajištění hlavičky pro spící dítě nebo ochrana proti slunci.

Nosítko si půjčila maminka, která hledala nosítko pro sebe, tatínka a další členy rodiny. Nakonec se jí ale nejvíc líbila Tula.

Nosítko Eli handmade 2v1

Nosítko doporučené pro děti od 68 cm do 98 (přibližně do 3 let).

Já jsem ho vyzkoušela se svou 5 letou dcerkou. Měří něco přes metr a váží 16 kg. Zádová opěrka jí už byla kratší, je ale fakt, že na sobě měla zimní bundu.

Kačenka si nemohla Eli nosítko vynachválit. Její 1,5 roční klouček se v něm nakojil aby byl ještě spokojenější.

Tula

Nosítko Tula se vyrábí ve 3 verzích – baby, free to grow a toddler. My jsme zkoušeli verzi free to grow.  Výrobce uvádí, že je pro děti od 3,2 kg do 20. Úplně maličká miminka – novorozenečci ale v nosítku můžou trochu plavat (viděla jsem ho několikrát na poradenství, kde pomáhám mimo jiné maminkám také nastavit jejich nosítka. V oblasti zádíček bývá TULA maličkým miminkům volnější a musí chvilku počkat, než do ní dorostou. Jsou ale i větší novorozenečci a těm asi může sednout od samého začátku. Na fotce je maminka Anička se svým 18 měsíčním kloučkem. To jen dokazuje, že Tula free to grow je opravdu univerzální nosítko co se do délky nošení týká.

Jaké nosítko vybrat?

Možná Tě napadá, jaké nosítko tedy vybrat, aby bylo co nejuniverzálnější a sedlo vám. Nejlepší je vyzkoušet ho. Buď vyhledej regionální nosící skupinu, nebo koukni třeba do facebookové skupiny Moderní nosičky  a zkus vyhledat maminky, které ve Tvém okolí svoje děti nosí a rády ti nosítko půjčí na vyzkoušení.

Já jsem si pro úplně malá miminka moc oblíbila vázací nosítka Fidella. Jsou nejen překrásná, ale taky měkoučká a pohodlná. Vázací popruhy si každá maminka (nebo tatínek) nastaví tak, aby bylo nošení pohodlné. Pro větší miminka, nebo pokud hledáš nosítko, které ti vystačí po celé nosící období, je skvělá Tula, ale i Eli Handmade.

Pokračování bude…

Nosítek jsme vyzkoušeli za dobu fungování podpůrné skupiny víc.

Třeba na Kurz vázání miminkek do šátku nám nosítka (i šátky) na ukázku zapůjčila prodejna Šátkománie. Za jejich zapůjčení moc děkuji a brzy sem doplním, která to byla a jaký dojem jsme z nich měly 🙂


Aby ti nunikly žádné novinky na blogu, ani akce, které pro vás pořádám, zaregistruj se k odběru novinek stažením jakéhokoliv produktu z mých stránek.

Pokud jsi těhotná, bude se ti líbit e-book Cesta za přirozeným porodem a jestli už miminko máš, potěší tě Afirmace šestinedělí.

 

 

Dula, laktační poradkyně a podpora v mateřství ♡
Komentáře
 • Mp3 Relaxace Uvolnění - Můj dárek pro Tebe

 • Osobní / on-line schůzka

  Vyberte si svůj termín schůzky:


  ___________________________________

 • Facebook – skupina
 • Rubriky