Lahví NE! A jak tedy? Alternativní způsob podání dokrmu

www.janabarrera.cz

Maminky se často ptají, jakou láhev použít, když kojí a potřebují miminko dokrmit.

Existuje láhev, která nekazí kojení?

Je mi líto, že vás nepotěším, ale každá láhev, ať už se tváří sebevíc kojo-friendly, je pořád jen láhev a nikdy nebude stejná jako prso.

Sání z ní bude vždy jiné a jiné budou i sací pohyby miminka než při sání z prsu. Miminko bude při sání z láhve vždy zapojovat jiné svaly a bude si tak fixovat chybné vzorce sání, což se dříve nebo později na kojení podepíše. 

  1. Chybí fáze nasátí bradavky

Je to logické… láhev při vložení do pusinky vašeho miminka okamžitě dosedá na tzv. „sací bod“ na rozhraní měkkého a tvrdého patra. Při krmení lahvičkou tedy vždy odpadá fáze nasátí bradavky, o které píšu i v článku o silikonových kloboučkách a o tom, jak je odbourat.

Miminku pak dělá potíž bradavku nasát. Sice je to jen pár vteřin, ale pro správné kojení je tato fáze zásadní.

  1. Teče to jinak

Další rozdíl je v tom, jak to teče… Při kojení dochází k let-down reflexu – česky spouštěcímu reflexu. Mléko začne z prsou proudit až po chvíli sání, obvykle po 1–2 minutách.

Z lahvičky ale mléko teče hned.To je další zásadní rozdíl a miminko bude preferovat ten rychlejší a méně pracný způsob, jak si bříško naplnit.

  1. Prso je prso a láhev je láhev

V neposlední řadě je to materiál, ze kterého mléko teče. Silikonový dudlík je prostě něco jiného než maminčino prso. Miminko, které bude dostávat mléko lahví, bude opět pochopitelně upřednostňovat materiál a tvar, ze kterého mléko poteče snadněji.

Co dělat, když se miminko odmítá přisát k prsu a chce jen láhev?

To, že se miminko nechce přisát k prsu, když je zároveň krmené z láhve, se bohužel často stává a je to důsledek krmení z láhve. O pár řádků výše píšu, proč se to děje.

Co s tím?

Je potřeba miminko motivovat k tomu, aby se znovu začalo k prsu přisávat.

Nejlépe mu to půjde, když mu dovolíme zapojit jeho vrozené reflexy. Postup bude podobný jako při odbourávání silikonových kloboučků na kojení.

Velkými pomocníky vám budou:

  • Důvěra a klid.
  • Kontakt kůže na kůži
    Vysvlékněte sebe i miminko, které bude v kontaktu kůže na kůži bez omezení zapojovat své vrozené reflexy.
    Tento nepřetržitý a nepřerušovaný, bezprostřední kontakt s vaším miminkem bude zároveň navyšovat tvorbu vašeho mléka.
  • Savčí poloha – ve které miminko objeví/znovuobjeví cestu k samopřisátí.
  • Už žádná láhev – mléko (ať už vaše, nebo umělé) podávejte jiným způsobem, než lahví.

Nemusí to být hned

Někdy je to otázka několika vteřin, kdy se miminko rozvzpomene na své vrozené reflexy a přisaje se, jindy to trvá i několik hodin.

Vrozené reflexy

Čím dřív, tím líp

Bývá jednodušší přimět k sání z prsu miminko v šestinedělí než miminko, kterému jsou 4 měsíce a už má zafixové jiné vzorce sání, než je sání z prsu.

Mezi 4–6 měsícem dochází k nahrazování vrozených reflexů, které miminko využívá k sání, volním (naučeným) chováním. Do této doby docházelo k fixování sacích pohybů. Ty jsou po 6. měsíci pro miminko zažité natolik, že může být náročnější jej v tomto věku přimět, aby se rozvzpomenulo na své vrozené reflexy a přisálo se.

Není to ale nemožné, a pokud je vaším velkým přáním kojit, i když už nemáte úplného novorozenečka, stojí to minimálně za pokus.

Při diskuzích kolegyně popisují příběhy, kdy se miminko vrátilo ke kojení i ve věku 5–7 měsíců.

Jak podávat dokrm, aby nedošlo k narušení kojení

1. Cévkou po prsu

Podávání dokrmu cévkou po prsu je nejbezpečnější způsob podání dokrmu, při kterém miminko zároveň saje a přisává si dokrm.

Tento způsob podávání dokrmu můžete ale využít jen v případě, že se miminko k prsu přisává.

Cévku s označením CN-01 koupíte ve zdravotnických potřebách nebo v lékárně. Lékárny ji obvykle nemají skladem, můžou vám ji ale objednat (i telefonicky) a ještě ten den, nebo druhý, si ji můžete vyzvednout. Cévku pořídíte přibližně za 25 Kč.Pozor – cévka se nesmí vyvařovat, ale jen proplachovat.

Postup: Konec cévky opatřený ventilkem odstřihněte a připravte si lahvičku s mlékem. Konec cévky ponořte do mléka. Skleničku s mlékem si můžete dát třeba za kalhoty, mezi prsa, někam, kde bude teplo a mléko nebude stydnout.

Miminko nechte přisát k prsu a po chvilce sání* mu do koutku pusinky vložte cévku.

(1–2 minuty je doba, kdy dojde při sání z prsu k let-down reflexu – spuštění mléka. Když by byla cévka napojená na dokrm ihned po přisátí, miminko by později očekávalo, že mu mléko poteče hned po přisátí.)

Cévka by měla lehce přesahovat bradavku (asi 0,5 cm). Miminko se bude během sání přikrmovat jako při pití brčkem. Při podávání dokrmu cévkou po prsu zároveň dochází ke stimulaci prsou k tvorbě mléka.

Instalovat cévku na prs není tak složité, jak se může na první pohled zdá. Pomoct vám může kouknout na video, které nám poskytla maminka z  naší uzavřené skupiny na FB.

Cévku můžete také napojit na velkou injekční stříkačku, jak ukazuje další sdílené video z YouTube:

2. Kalíškem/kádinkou/lžičkou

Pokud se miminko odmítá přisát k prsu, podávejte mu dokrm kalíškem, nebo lžičkou. Je to naprosto bezpečný způsob podání dokrmu, při kterém nic miminku nevkládáte do úst, a nedochází tak k narušení sacích pohybů.

Můžete použít malou panákovku, nebo speciální kelímek BabyCup od Medely.

Postup: Miminko dejte do vyvýšené polohy a zafixujte mu ručičky – můžete mu dát kolem krčku látkovou plenku, kterou zároveň zafixujete i ručičky, aby vám dokrm nevylilo. Přibližte kalíšek ke spodnímu rtu, miminko reflexivně otevře pusinku, vysune jazýček a začne dělat sací pohyby. Pomalu mu kalíšek naklánějte a nechte ho pít.

3. Cévkou na prstu/stříkačkou

Tady už nemůžu napsat, že se jedná o bezpečný způsob dokrmování.

Prst vložený do pusinky miminka totiž může působit stejně jako dudlík/lahvička/klobouček. Je to ale určitě lepší způsob dokrmování, než když dáte rovnou láhev! Prst si ale miminko do pusinky pochopitelně nenasaje jako prs a ten dosedne na sací bod podobně jako lahvička.

První dva uvedené způsoby podání dokrmu (cévkou po prsu a kalíškem) jsou pro kojení bezpečné.

Pokud se vám ale nebude dařit miminko dokrmit cévkou na prsu a kalíškem to taky nejde, pak je tato varianta třetí v pořadí.

Nemohu vám ale zaručit, že miminko nezačne tento způsob krmení preferovat stejně jako krmení z láhve.

 

Postup: Na prst si náplastí připevněte cévku. Její druhý konec ale ponořte do mléka (nebo nasaďte na stříkačku s dokrmem) až po chvíli sání. Z prsu mléko také neteče hned a trvá přibližně 1–2 minuty, než začne do pusinky samo tryskat.

Podobné to bude se stříkačkou. Vložte miminku do pusinky prst a nechte ho chvíli sát. Po 1–2 minutách přidejte hrot stříkačky a nechte miminko odsávat mléko ze stříkačky. Pokud bude nová, bude se její píst pohybovat sám, jestli už je víckrát použitá, budete muset pístu trochu pomoct.


Čím dokrmovat, když už je to potřeba?

Pokud dokrmujete umělým mlékem, doporučuji podpořit tvorbu mléka odsáváním a podáváním vašeho vlastního mléka jako dokrmu. Odsáváním navýšíte tvorbu mateřského mléka a během několika dnů budete mít mléka tolik, kolik vaše miminko potřebuje. Velkým pomocníkem v navyšování tvorby mléka vám bude kontakt kůže na kůži.

Odsáté mateřské mléko (MM) je vždy lepší volba.

  • Odsávání navyšuje laktaci.
  • Miminko stále dostává mléko v ideálním složení.
  • Nezatěžuje trávení.
  • Není narušená tvorba mateřského mléka a návrat ke kojení bude jednodušší.
    Pozor! Množství odsátého mateřského mléka není vypovídající ukazatel toho, kolik mléka máte. Jsou ženy, které neodsají téměř nic a přesto bez potíží kojí!

Umělé mléko (UM)

  • Nemá a nemůže mít ideální složení.
  • Umělé mléko zatěžuje trávení a miminko je po jeho podání spavější než při podání mateřského mléka.
  • Trávení UM trvá mnohem déle než trávení MM.
  • Krmení umělým mlékem snižuje tvorbu mateřského mléka – mateřské mléko se tvoří podle toho, kolik ho je odebíráno.

Upozornění:

Při přechodu z přikrmování na výhradní kojení je potřeba citlivě reagovat na potřeby miminka.

Je důležité kontrolovat, jak miminko močí a jak je celkově spokojené. Čůrat by mělo přibližně 6–8x denně, moč by měla být čirá a bez zápachu.

V komplikovanějších případech a pokud si nejste zcela jistá postupem, se spojte s laktační poradkyní v místě svého bydliště, nebo se připojte do uzavřené podpůrné skupiny na Facebooku. 

Dula, laktační poradkyně a podpora v mateřství ♡
Komentáře
  • Mp3 Relaxace Uvolnění - Můj dárek pro Tebe

  • Osobní / on-line schůzka

    Vyberte si svůj termín schůzky:


    ___________________________________

  • Facebook – skupina
  • Rubriky