Je noc. Odjezd do porodnice jsem odkládala a teď už jde do tuhého. Kontrakce po třech minutách a já zvoním na porodní sál. „Co si přejete?“ Odpověď se nabízí. „Rodím.“
Při čekání na odemčení dveří prodýchávám další kontrakci. Přichází rozespalá sestra. Jedeme výtahem k příjmu. Dveře otevírá žena, která zavelí: „Zujte si boty a pojďte dál.“ Loupne okem na muže: „Vy tady počkejte.“ „Odložte si, vyšetřím vás.“ Přichází další kontrakce. Nechci vyšetření. „Musím vás vyšetřit…“
Druhé ženě, která sedí u stolu, podávám připravené papíry. Mezi nimi je i moje porodní přání, které jsem předem konzultovala s primářem porodnice.
Až později jsem zjistila, že dominantní žena, kterou jsem považovala za lékařku, byla porodní asistentka a druhá žena byla lékařka, která nakonec byla velmi empatická a snažila se mi ve všech přáních vyjít maximálně vstříc…
Jak to bylo dál a co se odehrávalo pře před tím se dočtete v e-booku Cesta za přirozeným porodem.
Příjem může být docela fofr a domlouvat se na jednotlivých postupech během porodu může být náročné. Při porodu se těžko odpovídá na otázky, přemýšlí, a dokonce i mluví.
Je lepší mít všechno pěkně napsané předem.
Co pro vás znamená ideální porod? Zamyslete se i nad detaily.
Pokud nemáte sepsaný porodní plán, bude porod probíhat způsobem, jaký je ve vámi vybrané porodnici zavedený.
Tento postup se může podstatně lišit zařízení od zařízení a člověk od člověka. Je jen málo pravděpodobné, že se zrovna trefí do toho, co byste si vy sama přála. V každém případě je ale jisté, že bez porodního plánu to nebude způsob váš, ale jejich.
Bohužel, mnoho žen jasnou představu o porodu postrádá. Jejich porodní zkušenost se pak často naprosto liší od toho, co by mohly považovat za ideální stav. Zpětně si pak říkají, co všechno mohlo být jinak, kdyby byly předem lépe informované…
Porodníci, kteří budou vašemu porodu přítomni, vás pravděpodobně vůbec neznají. Neznají vaše životní postoje, neznají vaše přání a už vůbec netuší, jakou představu o porodu máte. Jste pro ně anonymní „pacientka“.
Díky porodnímu přání řeknete, kdo jste.
Jak sdělíte porodnímu týmu, jaká je vaše představa o porodu? Možností je hned několik. V každém případě je ale vhodné svá přání formulovat předem a písemně. K tomu slouží dokument:
Jednotlivé dokumenty se liší svou formou i náležitostmi a podrobně o nich pojednává celá kapitola e-booku Můj porodní plán.
Bohužel jsou někteří zdravotníci přesvědčeni o tom, že za vaše zdraví odpovídají oni.
Za své zdraví si zodpovídá vždy a pouze pacient (pokud je svéprávný), nebo jeho zákonný zástupce.
Mějte na paměti, že lékaři, porodní asistentky i zdravotní sestry odpovídají za to, že zdravotní péči, kterou vám poskytnou, odvedou správně a v nejlepší kvalitě. Jste to ale vy, kdo rozhoduje o tom, jestli nabízenou zdravotní péči nebo výkon přijmete.
Výjimkou je pouze situace, kdy byste byla vy, nebo vaše dítě, v ohrožení života.
Osobně se přikláním k názvu „porodní přání“, i když je to v podstatě totéž jako „porodní plán“.
Ve slově plán je však cítit jakýsi direktivní nádech. Plánovat si porod je sice dobrá věc, je ale zároveň třeba zachovat si i jistou dávku pokory, protože právě porod se dá jen velmi těžko naplánovat.
Naopak si ale můžeme velmi detailně vykreslit své přání, jak má v ideálním případě porod vašeho děťátka vypadat. Přání bývají krásná a naplňují nás radostí. Slovo „přání“ je velmi pozitivní a jeho energie přímo vybízí k jeho splnění.
Ve slově přání chybí ten direktivní přikazující tón, který nikdo neslyší rád. Stejně to pravděpodobně bude vnímat i lékař či porodní asistentka na příjmu a číst porodní přání budou raději než porodní plán.
Jinými slovy, i kdybyste pohybem ruky naznačila, že s nějakým zákrokem nesouhlasíte, měli by to respektovat. Otázkou ale je, jestli si vaše gesto vyloží správně a jestli ho nepřehlédnou.
Porodní přání / plán jen tak přehlédnout nejde.
Své porodní přání předem konzultujte s porodníkem, porodní asistentkou, nebo s primářem porodnice. Můžete ho vzít s sebou do těhotenské poradny, nebo si sjednat v porodnici schůzku.
Lékař i porodní asistentka budou mít po přečtení vašeho porodního přání jasno, jestli si přejete medicínsky vedený porod s úlevovými prostředky, nebo naopak přirozený porod bez zbytečných zásahů a vy zjistíte, jestli jsou vše přání reálná a jaký postoj k nim porodní tým má.
Na internetu najdete ke stažení mnoho vzorů porodních plánů a přání. Mít dobře sepsané porodní přání ale není o tom slepě si stáhnout nějaký vzor a dopsat do něj své jméno.
Dobrý porodní plán/přání bude jasně zrcadlit vaše autentické porodní přání a postoje k porodu. Pokud dobře rozumíte jednotlivým zákrokům a úkonům, které jste ve svém porodním přání zmínila, bude pro vás hračkou takové porodní přání obhájit.