Císařský řez – Jak probíhá a kdy je opravdu nutný

Moje první dcera se narodila císařským řezem.

Netušila jsem, jak silný zážitek porod je a ani mě nenapadlo si vlastní porod plánovat. Dnes to považuji za zásadní.

… „Á, hmatná nožka, tak si rovnou půjdete zaklepat na sál“, řekl lékař, který ten den ordinoval v těhotenské poradně. Cítila jsem se dobře a vůbec jsem nečekala, že to bude už dnes. Ani tašku jsem neměla připravenou. Vzala jsem si taxíka a dojela domů sbalit věci. Bylo mi pětadvacet a o porodech jsem věděla jen to, co se mi doneslo. A nebyly to žádné pěkné historky a jediné, co mi utkvělo v paměti bylo, jak je porod strašný, že se musí přetrpět a „kéž bych měla císaře“, protože ten přeci nebolí. A tak se stalo, že se moje první dcerka narodila císařským řezem.

Někdy je císařský řez nevyhnutelný

V mnoha případech se ale nastávající maminky s naprostou důvěrou svěří do rukou lékařů, kteří v zájmu rychlého porodu a úlevy od bolesti, použijí procedury, které ve svém důsledku přirozeným procesům škodí. Jakýkoliv zásah do přirozeného procesu zrození, často mívá za následek právě nečekané ukončení těhotenství císařským řezem. A s tím málokterá maminka předem počítá.

Subjektivní důvody pro ukončení těhotenství císařským řezem na přání matky

V České republice není provádění císařských řezů na přání matky oficiálně možné. Běžné ale je, že porodníci raději volí variantu, která je pro nastávající matku méně stresová a jejímu přání proto raději vyhoví. Hlavním důvodem, proč ženy volí raději císařský řez, je strach.

V každé životní situaci je strach špatným rádcem.

Pokud nastávající maminku paralyzuje strach, kvůli kterému je ochotná dobrovolně podstoupit císařský řez, je dobré podívat se na strach podívat z jiné perspektivy a pokusit se ho vyléčit.

  1. Strach z neznámé situace
    Spontánní porod se nedá přesně naplánovat. Nikdy není jisté, kdy porod začne a jak dlouho bude trvat. Termín plánovaného porodu císařským řezem je jasně daný a to může dávat falešnou jistotu a pocit kontroly.
  2. Strach o miminko
    Některé ženy mohou pociťovat paralyzující strach z komplikací, které mohou při spontánním porodu nastat. Za tímto strachem bývá ukryto mnoho vyslechnutých příběhů o komplikovaných porodech, nebo dokonce vlastní špatná zkušenost.
  3. Strach z fyzické bolesti
    Je velkým mýtem domnívat se, že porod císařským řezem je bezbolestný porod. Císařský řez se řadí mezi velké břišní operace a pooperační rekonvalescenci samozřejmě provází i bolestivé stavy.
    Porodní bolesti při spontánním porodu jsou velmi individuální. Záleží na stupni uvolnění rodící ženy. Pokud se žena porodu odevzdá, mohou být porodní bolesti vnímány spíš jako tlak postupujícího miminka.
  4. Estetické důvody
    Některé ženy si přejí mít vaginu jako před porodem a proto volí porod císařským řezem. Tento důvod je v našich končinách spíš ojedinělý. Celkem běžný ale je v zemích Jižní Ameriky.

Přečtěte si e-book Cesta za přirozeným porodem.
Při jeho čtení možná zjistíte, že císařský řez ve vašem případě není nevyhnutelný a otevřou se vám nové pohledy na možnosti, které porod vašeho miminka nabízí.

Plánovaný císařský řez

Císařský řez se plánuje buď z důvodů týkajících se zdravotního stavu matky, nebo pro důvody ohrožující nenarozené dítě.

Plánovaný císařský řez je pro dítě bezpečnější, než akutní císařský řez.
Na druhou stranu, při akutním císařském řezu jsou přítomny hormony, které se na porodním procesu podílejí.
Miminko je připravené na porod a v mateřském organismu kolují hormony, které příznivě ovlivňují rané poporodní období, laktaci i naladění na novorozené miminko.

1. Důvody mateřské:

  • Oční indikace (závažné onemocnění oční sítnice, kdy matka nemůže tlačit pro hrozící riziko krvácení do sítnice a následné zhoršení zraku vedoucí až k slepotě).
  • Preeklampsie (vysoký krevní tlak),
  • bílkovina v moči,
  • těžké otoky,
  • srdeční vady,
  • vážné onemocnění páteře a kyčelních kloubů,
  • zúžená pánev,
  • další vážné důvody.

2. Důvody fetální (plodové):

  • Nedostatečná funkce placenty,
  • vcestná placenta,
  • vícečetná těhotenství pokud je první plod v nepravidelné poloze, nebo další specifikace,
  • poloha plodu – příčná poloha (při poloze koncem pánevním je vaginální porod možný),
  • váhový odhad* nad 4000g a 3600g při poloze koncem pánevním (poloha koncem pánevním je druhá nejčastější porodní poloha a císařský řez je spíš doporučení, než nutnost).
    *při váhovém odhadu se skutečná hmotnost může lišit +- 500g (i víc)

Porodní přání při plánovaném císařském řezu?

Pokud se ze závažných důvodů připravujete na porod Vašeho miminka císařským řezem, doporučuji vám promyslet možné varianty.

Své porodní přání sepište a ve vybrané porodnici ho konzultujte. Pokud si nevíte rady s tím, jaká přání jsou na místě a jak své porodní přání formulovat, podrobně se tématu Porodní plán pro císařský řez věnuji v e-booku Můj porodní plán – Osobní průvodce porodním přáním.

I kdyby vás zdravotníci od sepisování porodního plánu odrazovali a tvrdili vám, že je to zbytečné, věřte, že není. Zavedené postupy se v jednotlivých porodnicích velmi liší a co je v jedné naprostým standardem, může být v jiné považováno za  neobvyklé. I císařský řez může být k miminku a mamince citlivý a můžete mít krásný zážitek.

Akutní císařský řez

Akutní císařský řez je možné provést pouze v první době porodní, dříve, než dítě sestoupí do pánve.

I když se připravujete na přirozený porod, zamyslete se nad tím, jak byste si představovala, aby porod probíhal v případě, že by bylo třeba přistoupit k císařskému řezu.

Ženy, které prožily porod císařským řezem často litují různých situací, které během porodu nastaly. Tomu se můžete vyhnout právě tak, že svá porodní přání předem sepíšete a do porodního přání uvedete, co považujete za důležité i v případě císařského řezu.

Pokud byste tento bod vynechala, zdravotníci by postupovali běžným způsobem, který ale nemusí být nejšetrnější variantou pro vás ani pro vaše miminko.

Důvody k provedení akutního císařského řezu během porodu:

  • Akutní ohrožení života dítěte (například pro nedostatek kyslíku).
  • Pomalu postupující porod (podle tabulkových kritérií, která ale nemusí být vůbec reálnou hrozbou).
  • Zastavení porodu.
  • Nepoměr ve velikosti hlavičky a děložního krčku. (Další důvod, který je sporný. Mnoho porodních asistentek a dul se shodne na tom, že pokud jsou pro porod vytvořené vhodné podmínky, pánev ženy se velikosti miminka dokáže přizpůsobit a měření pánve v těhotenství není směrodatné, protože k rozestoupení pánve dochází nejvíce až během samotného porodu.)
  • Velmi vzácně pro dystrokii děložních kontrakcí, kdy kontrakce nepůsobí ve smyslu vypuzování plodu, ale opačným směrem.

Jak probíhá operace?

  • Operace trvá přibližně 45 minut. Příprava je podobná jako na běžný operační výkon a zahrnuje i holení a klystýr, zavedení cévky a kanyly pro infuzi.
  • Anesteziolog s pacientkou probere možnosti anestezie – znecitlivění (celková anestezie, epidurální nebo spinální anestezie).
  • Při operaci je nad pasem zavěšená plenta, aby na práci lékařů nebylo vidět.
  • Řez se provádí v šesti vrstvách (kůže, podkoží, blány překrývající svaly, svaly, pobřišnice a děloha).
  • Asistující lékař vytlačuje miminko směrem k řezu a operující lékař vytahuje miminko z dělohy ven. Následuje vyjmutí placenty a vyčištění dělohy.
  • Všechny vrstvy řezu se postupně šijí. Poslední vrstva je šita speciálním vnitřním stehem, který je veden v kůži a je nejvhodnější z estetického hlediska.
  • Po operaci je nutná hospitalizace na JIP po dobu  8-24 hodin.

Možné komplikace a rizika císařského řezu

Uvádí se až šestinásobné riziko komplikací oproti přirozenému porodu.

1. Akutní rizika

  • Pokles krevního tlaku jako nežádoucí účinek epidurální – spinální anestezie,
  • bolesti hlavy související s epidurální, nebo spinální anestezií,
  • krvácení,
  • poranění dělohy nebo okolních orgánů,
  • infekce,
  • další rizika.

2. Pozdní komplikace

  • Srůsty,
  • poruchy plodnosti,
  • porucha placentace v dalším těhotenství,
  • pravděpodobnost dalšího plánovaného císařského řezu (POZOR, už dávno neplatí zažité pravidlo „Jednou císař, vždycky císař“ a přirozený porod po předchozím císařském řezu je reálný pro mnoho žen, které prodělaly předchozí porod sekcí.),
  • v případě diastázy (rozestupu) břišních svalů je jejich pozdější rekonvalescence komplikovanější.

Rizika pro plod

  • Nebezpečí poranění při operaci, jako je říznutí, pohmoždění či zlomenina při vybavování miminka,
  • vyšší riziko syndromu dechové tísně, hypoglykémie, novorozenecké žloutenky, alergických onemocnění a astmatu,
  • horší poporodní adaptace,
  • potíže s kojením.

Bonding po císaři

Při porodu císařským řezem možnost bondingu značně omezená vlastními fyzickými možnostmi matky, která je pod vlivem analgetik, případně i opiátů.

Bonding může proběhnout na hrudi maminky, pokud to její momentální stav dovoluje. Zážitek bondingu si určitě nenechte odepřít, pokud je ve vašich silách. O tom, jak mocný bonding je, jsem napsala článek „Nenechte si ukrást svůj bonding a zamilovávejte se!“.

Pokud momentální zdravotní stav mamince nedovolí užít si bonding s právě narozeným miminkem, je možné, aby se bondingu ujal tatínek. I bonding s tatínkem bude mít zázračné účinky, jak na miminko, tak na tatínka. Jednak se vytvoří silné citové pouto a miminko se bude cítit v bezpečí, přestože nebude u své maminky. Vždy uveďte ve svém porodním přání, že si bonding přejete!

Jak se cítí maminka po císaři?

Pro některé maminky je přirozený porod symbolem jejich mateřských schopností. Prožití operativního ukončení těhotenství mohou pociťovat jako osobní selhání.

Pro ženu se stává poporodní jizva hlubokým zásahem do jejího ženství

Porod císařským řezem

Císařský řez

Fotografie použita s laskavým souhlasem autorky Nataly K. Photography.

Zklamání může vést k poporodním depresím, mohou se objevit i potíže s kojením a start mateřství tak může být negativně poznamenán. V místě řezu jsou přetnuté svaly a nervy, proto je místo necitlivé, jako když si sáhnete na tvář znecitlivělou anestezií po zubním zákroku.

Vstávání z postele je fyzicky náročné, protože břišní svaly nefungují a můžete se spolehnout jen na sílu  v rukou.

Mnoho maminek po císařském řezu zažívají „Pocit prázdné dělohy“.  Vzpomínám si, jak jsem si na JIP sahala na břicho, které bylo zmenšené, ale ne o moc… měla jsem pocit, že v něm „něco chybí“. Když nedojde ke spuštění porodních procesů a tím se neaktivují ty správné hormonální změny, jako tomu je v případě přirozeného porodu, tělo „nechápe“, co se stalo.

Chybějící prožitek porodu může mít za následek pocit, že je Vám Vaše miminko z počátku „cizí“. S velkou upřímností se mi nedávno jedna maminka svěřila, že se o své miminko ze začátku starala, protože cítila, že se to od ní očekává. K pocitu mateřské lásky došla až později.

Pokud jste si přála porodit přirozeně, můžete pociťovat ztrátu důvěry v sebe sama a zklamání, že jste nedokázala porodit přirozenou cestou.

Po operaci vás čeká pobyt na JIP

Na oddělení JIP není možné mít miminko u sebe a není ani fyzicky možné, aby se maminka hned po porodu se o miminko sama postarala.

Některé porodnice nabízí možnost ubytování na nadstandardním pokoji i pro osobu blízkou. Otec dítěte, nebo jiná blízká osoba pak může mamince pomoci v prvních hodinách s tím, co hned po porodu sama nezvládnea miminko pak může být nepřetržitě ve její blízkosti. Je to skvělá volba, která předchází poporodní separaci.

Samotný porod je sice díky použití analgetik v podstatě bezbolestný, bolesti ale přichází po porodu, ve chvíli, kdy se maminka potřebuje o své, právě narozené děťátko, postarat. Čerstvý řez na břiše je bolestivý a v prvních dnech po porodu je třeba tišících léků.

Rekonvalescence po císaři

První týden bývá nejtěžší a přibližně za 3 týdny po porodu se maminka vrací do „formy“. Do té doby je důležité hodně odpočívat.

Po příchodu z porodnice zapojte do běžné péče o domácnost všechny členy rodiny a požádejte o pomoc třeba babičky, abyste si mohla kdykoliv po náročné operaci odpočinout a veškerou energii věnovat především sbližování s miminkem a rekonvalescenci, která je o mnoho komplikovanější, než po přirozeném porodu.

I porod císařským řezem si zasluhuje dostatečnou přípravu a není možné spolehnout se na to, že vše bude probíhat podle vašich přání, pokud si o to neřeknete, a proto Vám doporučuji sepsat porodní přání / plán i pro porod císařským řezem.

Porod císařským řezem není „méně“, „špatně“ nebo „horší“. Císařský porod je zkrátka jiný …

Dula, laktační poradkyně a podpora v mateřství ♡
Komentáře
  • Mp3 Relaxace Uvolnění - Můj dárek pro Tebe

  • Osobní / on-line schůzka

    Vyberte si svůj termín schůzky:


    ___________________________________

  • Facebook – skupina
  • Rubriky