Porodní plán chcete mít i Vy

Zdarma ke stažení

Termín porodu se blíží a Vy začínáte řešit, jak se na něj co nejlépe připravit. Možná Vás napadlo, že byste měla sepsat porodní plán. To je skvělý nápad!

Na způsobu, jakým se Vaše děťátko narodí, totiž hodně záleží. Nejen, že se tento prvotní zážitek zapisuje hluboko do podvědomí rodícího se miminka a ovlivňuje jeho pohled na svět, ale i pro Vás bude porod zážitkem, ke kterému se během svého života nejednou ve svých vzpomínkách vrátíte.

Co je to porodní plán

Porodní plán je na papír přenesená představa o tom, jak si přejete, aby narození Vašeho miminka probíhalo. Porodní plán Vám pomůže, aby se porod odehrával tak, jak si Vy přejete.

Zároveň je porodní plán průvodcem pro zdravotnický personál, se kterým se v porodnici setkáte. Pomůže porodníkům pochopit, jakou představu o porodu máte, a mohou Vám tak v jeho průběhu pomáhat, aby byl porod Vašeho dítěte co nejblíž Vaší představě.

Možná si říkáte, že je zbytečné psát porodní plán. Také jsem si to myslela

Když jsem byla poprvé těhotná, ani mě nenapadlo psát porodní plán nebo cokoliv požadovat. Dcerka se narodila císařským řezem.

„Otec nesmí na sál.“
„Aha, no co se dá dělat…“

Když mi malou dcerku po porodu ukázali jen zpovzdálí, ani mě nenapadlo cokoliv namítnout.

Když mi ji konečně přinesly na JIP, prosila jsem sestru o pomoc s přisátím, protože jsem se po epidurálu ještě nemohla hýbat. Stroze odmítla se slovy: „Není třeba, musí zpátky do inkubátoru.“ Tekly mi slzy. Dodnes mě to mrzí, ale tehdy jsem neřekla vůbec nic.

Před 13 lety se porodní plány nenosily, a tak jsem brala to, co bylo.

„Zvládli to jiní, zvládnu to také,“ myslela jsem si a nad možnostmi jsem vůbec nepřemýšlela. Během druhého těhotenství jsem o porodním plánu sice něco zaslechla, ale druhým uchem jsem to zase hned pustila ven. Nechtěla jsem v porodnici „otravovat“ s nějakými požadavky. „Oni přeci vědí, co mají dělat,“ říkala jsem si a neměla jsem vůbec žádnou představu o tom, jak má porod probíhat.

Tak se stalo, že jsem i podruhé porodila zcela mimo svou přirozenost a z radostné události jsem si zároveň odnesla i nemalá „zranění“.

Na třetí porod jsem se po předchozích zkušenostech připravovala a vyplatilo se to. V předstihu jsem sepsala svá porodní přání a i díky tomu jsem prožila krásný a přirozený porod, jaký bych přála zažít každé ženě a všem dětem.

Proč je dobré mít porodní plán

 1. Standardy péče a rutinní postupy, které se v porodnicích používají, jsou různé pracoviště od pracoviště. Doporučení WHO nejsou pro zdravotníky závazné a dokonce i v rámci jedné porodnice se můžou lišit podle toho, s kým se setkáte.
 2. Nevíte, na koho narazíte. Můžete mít štěstí na dobrou směnu a možná bude všechno probíhat v klidu a v pohodě i bez porodního plánu. To ale není nikdy předem jisté a i opak může být pravdou.
 3. V porodním plánu říkáte, jak si porod přejete prožít Vy. A Vaše představa je prvním krokem na cestě za krásným porodem.

Porodní plán vrací odpovědnost do rukou rodící ženy

Odpovědnost za porod byla v rukou porodníků příliš dlouho a dodnes můžete slyšet věty: „Já jsem odrodil… Já Vás odrodím… Kdo Vás rodil…?“

Je načase, aby si rodící ženy, ale i porodníci uvědomili, že ten, kdo rodí, je ve skutečnosti žena, a porodní tým jí má být všemožně nápomocný a porodem ji provázet tak, aby byl pro rodící ženu i její miminko co nejšetrnější.

Cíl máte stejný

Váš cíl je totožný s cílem, který má personál porodnice. Je jím bezpečný porod jak pro Vás, tak i pro Vaše miminko a spokojená maminka je pro porodní tým nejlepším oceněním.

K tomu, abyste měla z porodu dobrý pocit a i po letech s radostí a vděčností na porod vzpomínala, Vám pomůže sestavit si porodní plán, který bude zrcadlit Vaše představy o porodu.

Obrázkový porodní plán

Porodní plán může mít různou formu. Je v podstatě jedno, jestli svou písemně vyjádřenou vůli nazvete jako dříve vyslovené přání, porodní plán nebo porodní přání.

Jednoduchou variantou porodního plánu je obrázkový porodní plán, který mluví jasnou řečí a může být v průběhu porodu stále na očích.

Obrázkový porodní plán je ideální pro rychlou orientaci ve Vašem porodním přání. OBRÁZKOVÝ PORODNÍ PLÁN ve formátu .pdf je bonusem e-booku CESTA ZA PŘIROZENÝM PORODEM, který si stáhnete zde:

Váš obrázkový porodní plán, který najdete v e-mailu, si vytiskněte, dopište na něj své iniciály a připojte Váš podpis.

Štěstí přeje připraveným

Porodní plán je důležitou součástí porodního procesu. Porodníkům zajistí orientaci ve Vašem přání a Vám přinese přístup, jaký si přejete.

 

 

Dula, laktační poradkyně a podpora v mateřství ♡
Komentáře
 • Mp3 Relaxace Uvolnění - Můj dárek pro Tebe

 • Osobní / on-line schůzka

  Vyberte si svůj termín schůzky:


  ___________________________________

 • Facebook – skupina
 • Rubriky