Ať už chcete, nebo ne, ať už vědomě, nebo nevědomě, s miminkem ve svém bříšku komunikujete od jeho početí, a to hned na několika úrovních.
Ve fyzické rovině probíhá komunikace s miminkem od samého početí.
Oplodněné vajíčko, které hnízdí v matčině děloze, obsahuje na buněčné úrovni informace o předešlých generacích. Počet vajíček v našich vaječnících je totiž pevně daný a jejich zárodky jsou přítomny už během prenatálního vývoje. Vajíčko, ze kterého se vaše miminko vyvíjí po spojení s otcovou spermií, tedy bylo přítomno už ve vašich nezralých vaječnících, když jste byla miminko v bříšku své maminky (tedy babičky novorozeného miminka).
Jinak řečeno, na buněčné úrovni jste existovala jako zárodek vajíčka ve vaječnících své maminky, když byla vyvíjející se miminko v těle vaší babičky.
To zřejmě vysvětluje, proč nás ženská linie tak silně ovlivňuje a často si přesvědčení svých maminek a babiček bereme za své. Jejich realita je totiž součástí našeho života ještě dřív, než se narodíme.
Na hmotné úrovni probíhá komunikace maminky s miminkem v bříšku především prostřednictvím placenty, která koncem 12. týdne těhotenství přebírá výživovou funkci.
Placenta ale nezajišťuje jen výživu a okysličování a odvádění odpadních látek z těla nenarozeného miminka. Placentou také k miminku procházejí hormony, které jsou v mateřském organismu přítomny, když maminka cítí štěstí, strach, vzrušení… Přes placentu procházejí k miminku i protilátky na nemoci, které maminka v těhotenství prodělává, a i určité množství účinných látek léků, které maminka v těhotenství užívá.
V děloze nepanuje ticho, jak bychom se mohli domnívat. Opak je pravdou. V děloze je docela hlučno. Miminko slyší tlukot matčina srdce, slyší, jak maminka dýchá, slyší trávicí pochody a také hlasy zvenčí. Dokáže rozpoznat matčin i otcův hlas a slyší i zvuky, které se v blízkosti maminky ozývají. Zvuky, které miminko v děloze slyší, mají intenzitu 60–100 dB. Pro vaši představu hlasitý hovor má kolem 60 dB, silně frekventovaná silnice 70 dB a tunel metra asi 80 dB.
Tak jak miminko slyší v děloze tělesné zvuky matčina těla, slyší i vnější zvuky. Zvuky z vnějšího prostředí mají nižší intenzitu, okolo 20–30 dB (jako šum listí, zvuky klidné zahrady nebo šepot).
Vnější zvuky jsou sice tlumené, ale miminko je slyší. Jeho sluch je kolem 20. týdne těhotenství plně vyvinutý. Svému miminku můžete zpívat (váš hlas je uvnitř těla slyšet nejlépe, rezonuje v něm) nebo můžete miminku pouštět hudbu. Tu pak bude schopné rozpoznat i po narození a dost pravděpodobně ho bude uklidňovat.
Vyvíjející se miminko vnímá pohyby své maminy. Na pohyb reaguje pohybem. Aby se miminko v bříšku zklidnilo, potřebuje, aby maminka byla asi tak 15 minut v naprostém klidu.
Malé vyvíjející se tělíčko je velmi citlivé na dotek. Jakmile povyroste tak, že má v děloze méně prostoru, dokáže zaznamenat hlazení bříška a reagovat na něj.
Proto si nastávající maminky tak často zamyšleně hladí bříško. Komunikují tak se svým miminkem skrze doteky.
Také na mentální (emocionální) úrovni s miminkem můžete komunikovat vědomě i nevědomě.
Výzkumy prováděné v hypnóze potvrzují, že nenarozené miminko je schopné vnímat pocity, které k němu jeho maminka (i tatínek) chová. Vnímá, jestli je jeho příchod přijímán s radostí a láskou, nebo jestli je odmítáno, protože je těhotenství třeba nečekané a zdánlivě se nehodí do plánů, které rodiče s životem mají.
Miminka, ke kterým jsou vysílány negativní myšlenky, bývají frustrována a mohou mít i potíže s poporodní adaptací.
Mluvte s vaším miminkem. Mluvte nahlas, nebo vnitřním hlasem a přitom vnímejte, že je miminko ve vašem životě přítomno už teď.
Během meditace zklidníte své myšlenky a komunikace s miminkem nabere nový rozměr.
Pokud se vám ale nedaří proud myšlenek usměrnit a vědomě se na miminko napojit, pomůže vám meditace Komunikace s miminkem v bříšku, ve které se vám díky jemnému vedení a relaxační hudbě podaří s miminkem navázat komunikaci.
Miminka jsou vysoce citlivá, protože jejich duše ještě není pevně připoutána do fyzického světa. Některé maminky vnímají její přítomnost ve své blízkosti.
Jistě nejsem sama, kdo věří, že si miminka své rodiče vybírají. Jednak jim do života přináší velký dar svou přítomností a zároveň si sama naplňují svou životní zkušenost.
Možná jste dostala zprávu o horším výsledku prenatálních screeningů. Jak víte, může se jednat i o falešný výsledek. Když se cítíte bezradně, pomůže vám naladit se na miminko a promluvit s ním. Miminka dávají jasnou informaci o tom, jestli jsou zdravá. Když maminky miminko v bříšku vyslyší anebo se řídí svou intuicí a narodí se jim zcela zdravé miminko, zpětně si pak říkají, o co by bývaly přišly, kdyby vyslyšely rady lékařů. Je ale možné, že vám miminko sdělí i něco jiného.
Možná máte zkušenost s předchozí ztrátou miminka. Taková zkušenost pochopitelně může negativně ovlivnit další těhotenství a můžete trpět úzkostí a strachem. Pak pro vás bude komunikace s miminkem v bříšku krásnou zkušeností, která vás napojí a dost možná si konečně dopřejete uvolnění a radost z těhotenství.
Když se blíží termín porodu, nebo už dokonce uplynul a vy přenášíte, můžete se cítit ve velkém presu. Lékaři začínají tlačit na pilu a hrozí hospitalizací. Vy zkoušíte všemožné způsoby, jak miminko přivolat na svět, a zároveň propadáte zoufalství, že snad ten den nikdy nepřijde a budete se muset podvolit hospitalizaci, vyvolávání a kdoví čemu ještě…
Pak stojí za zkoušku s miminkem navázat spojení a zeptat se ho, jaké jsou jeho důvody. Jestli mu něco v narození brání. Ujistit ho, že se na něj těšíte a že už si přejete držet ho ve své náruči. Zároveň je potřeba bez posuzování přiznat sama sobě, čeho se bojíte a jestli překážky nejsou ve vás. Pokud by to tak bylo, pak je potřeba uvolnit se, svěřit důvěru Životu a ubezpečit sama sebe, že vás Život vede tou nejlepší možnou cestou.
Pokud máte z vážných důvodů naplánovaný císařský řez, promluvte s miminkem o tom, co se bude dít a připravte ho na tento způsob narození. Zároveň si zajistěte podmínky k tomu, aby nedošlo k poporodní separaci. Naplánujte si bonding na operačním sále a požádejte o pokračování bondingu miminka s tatínkem.
Když jste dříve porodila císařským řezem a vaše velké přání je porodit tentokrát přirozeně, můžete zároveň cítit velký strach z kroku do neznáma.
Když se miminko neozve samo do předpokládaného termínu porodu, může na vás lékař začít vyvíjet tlak na hospitalizaci, případně vám začne navrhovat císařský řez jako vhodné řešení. To vy ale přece nechcete! Pak s miminkem promluvte. Domluvte se, jak to chcete oba. Ujasníte si své pocity a vzájemná komunikace na vás bude mít uklidňující účinek.
Když s miminkem navážete komunikaci už v prenatálním období, bude pro vás snadné s ním dál komunikovat i po jeho narození. Budete mnohem lépe vzájemně napojeni a díky rozvinuté empatii budete svému miminku lépe rozumět i po porodu.
Pro vědomou komunikaci na mentální úrovni můžete použítá nahrávku, kterou jsem pro vás natočila. Meditace Komunikace s miminkem v bříšku vás povede ke zklidnění, vědomé komunikaci s miminkem a zároveň vám dá dostatek prostoru k vlastnímu prožívání.
Když navážete komunikaci s miminkem už během těhotenství, zůstanete napojeni i v poporodním období.
Víte, co o meditaci řekly ženy, které ji už slyšely: